Dienstbier dostal nápad. Co se chystá pro děti?

Praha - V Česku by mohl podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera začít působit ombudsman pro děti. Dle ministra by se tak mělo stát do konce volebního období vlády, tedy do roku 2017. Úřad Anny Šabatové už zřídil stránku pro děti.

Podle vládní zprávy o stavu lidských práv za loňský rok je Česko jednou z posledních čtyř zemí EU, která ještě takzvaného dětského ombudsmana nemá. Chybí tak instituce, která by na ochranu a prosazování práv dětí dohlížela.

"Zvažujeme dvě varianty. První je samostatná instituce, která by mohla ideálně naplňovat roli, kterou má sehrát. Byla by srozumitelná pro děti, měla by jasnou tvář, děti by lépe věděly, na koho se obracet. Nehrozilo by, že by se jejich agenda dostala na druhou kolej," uvedl Dienstbier.

Podle něj by se nový dětský ombudsman či ombudsmanka věnovali nejen konkrétním stížnostem, ale připravovali by i návrhy změn zákonů a opatření ve prospěch dětí.

Druhou možností podle ministra je vytvoření postu zástupce nynější ochránkyně práv, který by měl na starosti problematiku dětí. Výhodou této varianty jsou nižší náklady a zázemí kanceláře ombudsmanky, doplnil Dienstbier. Do konce příštího roku má oba modely posoudit a analýzu předložit vládě. Věří, že to jeho tým stihne dřív. Zákon o ochránce či ochránkyni dětských práv by Parlament podle plánu měl přijmout ještě do konce volebního období. Volby by měly být v roce 2017.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové její kancelář řeší ročně kolem pěti desítek stížností a podnětů od dětí. Týkají se třeba pobytu v dětských domovech, léčby či přejímání poštovních zásilek bez občanského průkazu. Úřad zřídil i dětskou stránku deti.ochrance.cz.

Na ochránce se například obrátil patnáctiletý Roman, který byl společně s mladšími sourozenci odejmut z rodiny na základě rozhodnutí soudu (tzv. předběžné opatření) a svěřen do zařízení pro děti. Důvodem bylo to, že si stěžoval sociálním pracovníkům, že má na něj matka přehnané nároky, má příliš mnoho kroužků, matka mu často nadává a někdy jej dokonce nepřiměřeně fyzicky trestá. Roman si však nepřál, aby byl odejmut z rodiny, a už vůbec nechtěl způsobit odnětí i mladších sourozenců, kterých se jednání matky až tolik nedotýkalo (hlavně nejmladšího 4 letého sourozence). Roman si přál, aby problémy s matkou sociální pracovníci zkusili řešit nejprve domluvou.

Ochránce ve věci provedl ihned šetření. Pracovníci ochránce byli navštívit Romana v zařízení, aby s ním věc osobně probrali, dále ve věci jednali se sociálními pracovníky a společně hledali co nejrychlejší řešení v zájmu sourozenců tak, aby bylo zohledněno jejich přání být co nejdříve zpět v rodině. Rodiče také spolupracovali s úřadem a podařilo se dohodnout, že budou docházet do poradny, kde jim budou pomáhat řešit napjaté vztahy v rodině zejména mezi matkou a dětmi tak, aby se mohly vrátit ze zařízení zpět domů. Spolupráce rodiny byla dobrá a sourozenci se domů vrátili.

Podle Pavly Gomby z české pobočky UNICEF zkušenosti z jiných zemí ukazují, že se samostatný úřad osvědčuje lépe. "Dětský ombudsman není žádný experiment. Je to institut, který velice dobře funguje ve 35 zemích světa," podotkla Gomba.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. ombudsman děti

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

29. prosince 2025 21:33

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

29. prosince 2025 20:24

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

29. prosince 2025 19:10

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

29. prosince 2025 18:03

Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy