Ústí nad Labem - Mladá fronta Dnes (MfD) přišla s informací, že náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný (ČSSD) déle než deset měsíců vykonával dvě neslučitelné funkce, když byl zároveň zastupitelem Ústeckého kraje.
"Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že v případě, kdy člen zastupitelstva kraje vykonává současně funkci náměstka ministra, naplňuje podmínky neslučitelnosti funkcí podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů," sdělil deníku Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Novotný se podle MfD mandátu vzdal poté, co se list začal o jeho střet zájmů zajímat. "Již jsem zaslal dopis s rezignací na krajského zastupitele hejtmanovi Ústeckého kraje panu Oldřichu Bubeníčkovi. Tímto je toto téma pro mě uzavřeno," řekl Novotný.
„Po reformě státní správy a samosprávy v roce 2000 (zanikly okresy a vznikly kraje) se dbá na to, aby státní správa a samospráva byla oddělená. Jelikož jsou kraje úrovní své působnosti blíže k ministerstvům, která vykonávají funkci nadřízeného orgánu, mohlo by docházet ke konfliktu zájmů, kdy by člověk v souběhu funkcí mohl o krajské věci rozhodovat z pohledu ministerstva," vysvětluje pro iDnes.cz Petr Leyer z Transparency International.
Mělo by být normální, že člověk, který kandiduje do zastupitelstva, si zjistí základní parametry, které musí splňovat, aby tu funkci mohl dělat," dodal Leyer.
„Kuloárně jsme o tom věděli všichni. Byla to evidentní nezákonnost, kterou jsme neměli možnost řešit. Já prostě nechápu, že neexistují zákonné páky k tomu, aby tomuto bylo zamezeno," zlobí se představitel opozičního hnutí PRO kraj Jiří Řehák.
Aktualizováno před 20 minutami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
Související
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
ministerstvo průmyslu , Ústecký kraj , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 20 minutami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
4. května 2026 19:36
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák