Praha - Mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž dnes dopoledne navštívil Karlovu univerzitu, kde se setkal s rektorem a studenty mongolistiky.
Hlava mongolského státu ve Vlasteneckém sále diskutovala se studenty. Elbegdordž se s místními studenty mongolistiky na svých zahraničních cestách potkává pravidelně, ani v Česku proto neudělal výjimku. "Mongolistů si velmi vážíme a ceníme. Chtěl bych říct všem, kteří si tento obor vybrali, že udělali správně," uvedl.
Ocenil, že mu studenti pokládali dotazy přímo v mongolštině. Týkaly se zpravidla života v Mongolsku, například současného postavení a budoucnosti tradičních pastevců. Prezident prozradil, že sám pochází z pastevecké venkovské rodiny.
"Mongolští pastevci jsou duší mongolských tradic," poznamenal. Ani komunistům se je nepodařilo zničit, i když se o to snažili. "Povedlo se jim jen postavit do jurty rádio, nic víc," doplnil.
Na Univerzitě Karlově aktuálně studuje mongolistiku 19 lidí. Věnují se nejen jazyku, ale také tamní kultuře. V Česku tento obor v minulosti úspěšně vystudovali také Slováci, Chorvati nebo Poláci. Absolventkou tohoto netradičního oboru je mimo jiné spisovatelka Petra Hůlová. Její úspěšná románová prvotina Paměť mojí babičce se odehrává v Mongolsku.
Mongolsko patří dle klasifikace Světové banky mezi země s nižšími středními příjmy, stále však mezi země rozvojové. Ztížená situace vyplývá z vnitrozemské polohy (na druhou stranu strategická poloha v těsné blízkosti s globálními hráči), rozsáhlý je klientelismus a nepotismus. Neopominutelná je určitá umělá závislost na zahraničních donacích. Mongolsku dosud nebyl EU přiznán statut země s tržní ekonomikou.
V současnosti poskytuje Mongolsku oficiální rozvojovou pomoc/spolupráci (Official Development Aid - ODA) přibližně 20 zemí a finančních institucí. Mezi nejaktivnější v letech 2011-2012 patřilo Japonsko (114 mil. USD), USA (95), Světová banka (45), Asijská rozvojová banka (42), SRN (42), Korea (34).
K donorům patří i ČR, která v rámci své zahraniční rozvojové spolupráce zařadila Mongolsko mezi 5 prioritních programových zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Česká republika poskytla v r.2013 Mongolsku 74,71 mil. Kč. v rámci ODA, píše businessinfo.cz.
Související
Mongolsko se otřásá. Davy lidí protestovaly proti vládě, země je v hluboké krizi
Zeman přijal mongolského prezidenta, mluvilo se o ekonomice
Cachjagín Elbegdordž (mongolský prezident) , Univerzita Karlova , Mongolsko
Aktuálně se děje
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
včera
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
22. února 2026 21:44
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
22. února 2026 20:33
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
22. února 2026 19:15
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
22. února 2026 18:26
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub