Univerzita Karlova

Karlova univerzita, známá také jako Univerzita Karlova (UK), patří mezi nejstarší a nejprestižnější univerzity v Evropě. Založena byla v roce 1348 českým králem Karlem IV., po němž nese své jméno. Univerzita byla založena jako součást snahy o vytvoření vzdělaného a kulturně vyspělého prostředí v Praze a v Českém království.

Karlova univerzita má bohatou historii, která sahá přes 670 let. Její založení bylo podpořeno papežem Klementem VI. a od samého počátku měla tři fakulty: Artistickou, Lékařskou a Teologickou. V průběhu staletí se rozrostla o další fakulty a stala se jedním z klíčových center evropského vzdělávání.

Univerzita si udržuje vysokou prestiž díky kvalitnímu výzkumu a vzdělávání. Její výzkumné aktivity pokrývají široké spektrum oborů od humanitních a společenských věd až po přírodní vědy a matematiku. Univerzita má také bohatou tradici v oblasti filozofie, medicíny, práva a umění.

Univerzita nabízí studentům a výzkumným pracovníkům příležitost zapojit se do mezinárodních programů, studovat či pracovat na zahraničních univerzitách a rozvíjet tak své znalosti a dovednosti v mezinárodním kontextu. S výrazným závazkem k modernizaci a digitalizaci vzdělávání se univerzita přizpůsobuje vývoji moderních technologií. Studenti mají přístup k moderním učebnám, knihovnám, laboratořím a dalším zařízením, která podporují jejich vzdělávání a výzkumné aktivity.

Vize Karlovy univerzity do budoucnosti spočívá v posilování své role v globálním vzdělávacím prostředí a ve stálém zlepšování kvality vzdělávání a výzkumu. Univerzita klade důraz na inovace, tvorbu nových znalostí a příspěvek ke společnosti.

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 se budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze stala dějištěm nejhorší masové střelby v historii Česka. Na náměstí Jana Palacha útočník David K. zastřelil 14 lidí a poté spáchal sebevraždu. 

Související články:

Lidé na pietním místě u fakulty zapalovali svíčky.

FF UK částečně otevřela hlavní budovu. Metsolaová uctila oběti tragické střelby

Studentům i pracovníkům školy se v pátek částečně otevřela hlavní budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze na náměstí Jana Palacha v centru hlavního města. Akce označovaná jako předotevření fakulty je neformálním setkáním, v jehož rámci mohou studenti i pedagogové vstoupit dovnitř poprvé od tragické prosincové střelby. 
Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Matka oběti střelby na FF UK: Chci znát toho, kdo rozhodl o odvolání policistů, kteří stáli před fakultou

V pořadu České televize 168 hodin vystoupila maminka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Lenka Šimůnková. Její dcera Eliška nepřežila tragickou událost, ke které došlo jen tři dny před loňskými Vánoci. Stala se tak jednou ze čtrnácti obětí patrně nejsmutnějšího dne v dějinách novodobé České republiky. Ještě den před Štědrým dnem se Česko ponořilo do státního smutku. 
Svíčky na pietním místě před Karolinem.

Po střelbě na Filozofické fakultě je 9 lidí v péči lékařů. Svíčky z piety se změní v připomínku tragédie

Devět lidí, kteří utrpěli zranění při prosincovém útoku v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zůstává v péči lékařů v jedné z několika pražských nemocnic. Během pátku došlo k úklidu pietního místa před Karolinem, kde občané mohli v uplynulých dnech uctít památku obětí tragédie. Připomínat by ji výhledově mělo dílo z uchovaných svíček. 
Univerzita Karlova

Střelba na filozofické fakultě: UK zavede nová opatření. Výuka bude probíhat online, je rozbito 130 dveří

Univerzita Karlova v Praze postupně implementuje doporučení, která vzešla z bezpečnostní analýzy svých budov. Zdenek Kalvach, poradce pro bezpečnost univerzity, navrhl opatření jako nácvik modelových situací, zavedení krizového informačního systému a instalaci dalších tísňových tlačítek. Kalvach zdůraznil důležitost okamžité reakce univerzity v krizové situaci, včasného varování a efektivní koordinace pro zmírnění důsledků podobného incidentu, jako byla nedávná střelba, která si vyžádala 14 obětí.
Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Sledovali jsme ŽIVĚ: Den po střelbě na FF UK. Policie potvrdila 14 obětí, pachatel spáchal sebevraždu

Česko se probudilo do dne po nejhorší střelbě v historii země, při které ve čtvrtek odpoledne zemřelo 14 lidí a také pachatel. Policisté byli v pátek ráno stále v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je velmi pravděpodobné, že útočník vraždil také minulý týden v Klánovickém lese. 
Ilustrační fotografie.

Česko musí maximalizovat vliv v EU, hlavně kvůli válce na Ukrajině. Dlouhodobý konflikt není jen hypotézou, míní expert

Bude pomoc Ukrajině pokračovat i v případě dlouhodobého konfliktu? Také nad tímto tématem debatovali členové Expertní skupiny pro Ukrajinu během konference na FSV Univerzity Karlovy. Podle některých by Česká republika měla pokračovat i v případě opadnutí pomoci ze Západu. V Severní Americe a západní Evropě totiž společnost nevnímá konflikt tak intenzivně jako ve státech středovýchodní Evropy.  

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy