Pietní oheň za oběti střelby na FF UK doplál. Lidé vzpomínali na mrtvé a zraněné

Po koncertu v pražském Rudolfinu se lidé sešli u pietního ohně na náměstí Jana Palacha, aby zavzpomínali na oběti a zraněné při tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). 

Přítomní měli možnost napsat vzkazy či přání na připravené dřívko a vložit je do ohně, který symbolicky vyhasínal. Tato událost uzavírá akci Měsíc pro fakultu, která měla pomoci návratu akademického života na náměstí a podpořit lidi při zvládání tragédie.

Pietní oheň na náměstí zapálili zástupci akademické obce 4. ledna, a od té doby byl udržován studenty FF UK. Akce "Společná krajina," kde lidé vytvářeli voskovou instalaci, byla zahájena 21. ledna, tedy měsíc po tragickém incidentu. Součástí této akce bylo otevření části budovy fakulty a různé aktivity, jako minipřednášky, výměna knih a hudební vystoupení.

Opravy v sídle fakulty stále pokračují, aby bylo možné zahájit letní semestr 19. února. Zatímco opravy přízemí až třetího patra by měly být hotovy do tohoto termínu, čtvrté patro, kde střelec útočil, zůstane uzavřené alespoň do začátku příštího akademického roku.

Děkanka Eva Lehečková už dříve uvedla, že letní semestr začne 19. února, ale vzhledem k možným opravám bude možná probíhat online. Budova podle ní musí projít opravou. Po policejním zásahu zůstalo zničeno více než 130 dveří a jen jejich oprava bude stát několik milionů korun.

Zdůraznila ochotu fakulty být vstřícná vůči studentům, nabízí individuální studijní plány a odpouští školné pro ty, kteří by prodloužením studia utrpěli finanční ztráty. Prioritou univerzity je co nejdříve obnovit akademický život a provoz.

Vysoké školy v České republice hodlají přepracovat svá bezpečnostní pravidla, přičemž tato opatření mají zahrnovat širokou škálu aspektů, včetně pravidel pro přinášení zavazadel do univerzitních budov. 

O těchto změnách proběhlo jednání, na němž byli přítomní zástupci České konference rektorů, policie a ministerstva vnitra. Podle ministra školství Mikuláše Beka, který byl jednání přítomen, budou mít vedení jednotlivých škol blízkou spolupráci s krajskými policejními ředitelstvími a zaměří se na rychlé vyhodnocení krátkodobých rizik a úpravu vnitřních předpisů.

Bezpečnostní opatření se mohou týkat například toho, jaká zavazadla bude možné přinést do univerzitních budov. Ministr Bek novinářům zdůraznil, že tato opatření budou diferenciována podle konkrétních potřeb jednotlivých škol.

V zemích, kde jsou zkušenosti s kriminálními činy na školní půdě rozsáhlé, není podle něj neobvyklé, že velká zavazadla nejsou povolena. Nicméně nepředpokládá plošné zavedení bezpečnostních rámců na všech vysokých školách, ale může se objevit ve specifických budovách, které budou vyhodnoceny jako rizikové.

Každá ze škol má svá vlastní pravidla a strategie. Změny v nastavení bezpečnostních opatření patří mezi rychlá opatření, ale budou následovat i střednědobé a dlouhodobé kroky. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková uvedla, že každá škola bude muset individuálně přistoupit k konkrétním krokům v souladu s vnímáním problému na dané škole.

Související

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Univerzita Karlova

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy