Matka oběti střelby na FF UK: Chci znát toho, kdo rozhodl o odvolání policistů, kteří stáli před fakultou

V pořadu České televize 168 hodin vystoupila maminka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Lenka Šimůnková. Její dcera Eliška nepřežila tragickou událost, ke které došlo jen tři dny před loňskými Vánoci. Stala se tak jednou ze čtrnácti obětí patrně nejsmutnějšího dne v dějinách novodobé České republiky. Ještě den před Štědrým dnem se Česko ponořilo do státního smutku. 

Šimůnková během rozhovoru prohlásila, že chce pokračovat v odkazu Elišky. „Chci naplnit její touhy, její přání, sny,“ řekla s tím, že ačkoliv své jediné dítě ztratila, stále je maminkou. „Objaly jsme se, políbily a ptala jsem se Elišky, kdy se vrátí, v kolik končí dneska. Usmála se a říkala, že o půl šesté bude doma, že přijede. Pracuju do čtyř, takže bych ji určitě šla vyzvednout na nádraží,“ pokračovala Eliščina matka, načež se jí zlomil hlas. O následné střelbě se dozvěděla od kolegyně z práce a o osudu dcery zjistila pravdu až po prohledání všech nemocnic na policejní stanici. 

Elišku popsala jako dobrosrdečnou mladou ženu „s touhou pomoci komukoliv“. Údajně naposledy, kdy ji slyšela plakat, bylo, když Poslaneckou sněmovnou loni neprošlo manželství pro stejnopohlavní páry. Podle slov paní Šimůnkové si chtěla Eliška vzít svou přítelkyni. „Vím, že dcera by si to přála vybojovat sama, a vím, že by to vybojovala.“

Svou dceru ujišťovala, že „společnost je připravená“. Eliška chtěla mít svou nadaci. Paní Šimůnková se proto rozhodla pokračovat v jejím odkazu. 

Šimůnková ale kritizovala přístup Univerzity Karlovy k úmrtí její dcery. Na mši, kterou společně s jejími kamarádkami zorganizovala pro její dceru, se dostavila řada představitelů škol a jiných pedagogických zařízení. Z pražské univerzity však nikoliv, ačkoliv pozváni byli. Ocenila účast a podporu zúčastněných. „Ale tam, kde si myslíte, že by to mělo být správné a drze řečeno automatické a očekávané, tak za tu školu, kterou si moje dcera vysnila, tak mě bolí, jestli tohle dcera vidí.“

Nelíbí se jí, že dosud nedošlo k organizaci setkání rodičů obětí i traumatizovaných osob. Podle ní napříč policií panují obavy, že „by si rodiče mohli klást otázky, proč policie před fakultou byla a odjela“. „Co se týká policie, nechci jen sedět a čekat, až mi někdo řekne, že je uzavřený spis. Že tak to prostě bylo a mám se s tím smířit. S tím se nikdy nesmířím,“ zdůraznila Šimůnková. 

„Potřebuji, aby byly mé otázky zodpovězeny. Abych je mohla uchopit, zpracovat a již se nemusela tázat. Mám otázku, co se stalo ve čtvrtek odpoledne? Pokud policie stála před univerzitou a byla tam z nějakého důvodu přivolána, z jakého důvodu byla odvolána?“ ptá se Eliščina matka. 

Dosud údajně nemá pitevní zprávu své dcery. „Chci, abyste mi to řekli do očí. Chci vědět pravdu o našich dětech. Chci vědět pravdu o své dceři, která šla do školy a nevrátila se. Všechno správně určitě uděláno nebylo. Chci vidět obličej toho člověka, který rozhodl o tom, že policisté stáli před fakultou a byli odvoláni a odjeli. Chci, abyste si stoupl ke mně a řekl mi to z očí do očí, nechci vás vidět v televizi.“ Zdůraznila, že se její dceři nemělo nic stát a měla se vrátit ve čtvrtek o půl šesté domů. 

GIBS postup policie stále vyšetřuje

Celý zákrok policie spadl automaticky pod šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policejní zásah proti střelci na filozofické fakultě, který má na svědomí 14 obětí a dalších 25 zraněných, je sice obecně hodnocen pozitivně. Přesto se veřejně diskutuje o možnosti, zda policie mohla tragédii předejít a zda někde neselhala.

Kromě laiků vyjadřují i někteří odborníci pochybnosti o tom, zda policie mohla podcenit opatření při předchozím pátrání po čtyřiadvacetiletém střelci. Lidé se například dotazují, proč policie zaměřila svou pozornost pouze na jednu z několika budov filozofické fakulty v Celetné ulici, a neposlala hlídky i do těch ostatních.

Diskutuje se také o tom, proč policie neinformovala vedení Karlovy univerzity o možné hrozbě. Útočník, který měl podle informací policie přednášku v Celetné, nakonec zaútočil v budově na Palachově náměstí, o možnosti útoku ale nebyl nikdo informován.

GIBS na případu stále pracuje, nejnovější informace ale hovoří o tom, že žádný policista trestný čin nespáchal. Podle informací serveru deník.cz by mělo být jasno do tří měsíců. 

Související

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Univerzita Karlova Policie ČR GIBS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy