Matka oběti střelby na FF UK: Chci znát toho, kdo rozhodl o odvolání policistů, kteří stáli před fakultou

V pořadu České televize 168 hodin vystoupila maminka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Lenka Šimůnková. Její dcera Eliška nepřežila tragickou událost, ke které došlo jen tři dny před loňskými Vánoci. Stala se tak jednou ze čtrnácti obětí patrně nejsmutnějšího dne v dějinách novodobé České republiky. Ještě den před Štědrým dnem se Česko ponořilo do státního smutku. 

Šimůnková během rozhovoru prohlásila, že chce pokračovat v odkazu Elišky. „Chci naplnit její touhy, její přání, sny,“ řekla s tím, že ačkoliv své jediné dítě ztratila, stále je maminkou. „Objaly jsme se, políbily a ptala jsem se Elišky, kdy se vrátí, v kolik končí dneska. Usmála se a říkala, že o půl šesté bude doma, že přijede. Pracuju do čtyř, takže bych ji určitě šla vyzvednout na nádraží,“ pokračovala Eliščina matka, načež se jí zlomil hlas. O následné střelbě se dozvěděla od kolegyně z práce a o osudu dcery zjistila pravdu až po prohledání všech nemocnic na policejní stanici. 

Elišku popsala jako dobrosrdečnou mladou ženu „s touhou pomoci komukoliv“. Údajně naposledy, kdy ji slyšela plakat, bylo, když Poslaneckou sněmovnou loni neprošlo manželství pro stejnopohlavní páry. Podle slov paní Šimůnkové si chtěla Eliška vzít svou přítelkyni. „Vím, že dcera by si to přála vybojovat sama, a vím, že by to vybojovala.“

Svou dceru ujišťovala, že „společnost je připravená“. Eliška chtěla mít svou nadaci. Paní Šimůnková se proto rozhodla pokračovat v jejím odkazu. 

Šimůnková ale kritizovala přístup Univerzity Karlovy k úmrtí její dcery. Na mši, kterou společně s jejími kamarádkami zorganizovala pro její dceru, se dostavila řada představitelů škol a jiných pedagogických zařízení. Z pražské univerzity však nikoliv, ačkoliv pozváni byli. Ocenila účast a podporu zúčastněných. „Ale tam, kde si myslíte, že by to mělo být správné a drze řečeno automatické a očekávané, tak za tu školu, kterou si moje dcera vysnila, tak mě bolí, jestli tohle dcera vidí.“

Nelíbí se jí, že dosud nedošlo k organizaci setkání rodičů obětí i traumatizovaných osob. Podle ní napříč policií panují obavy, že „by si rodiče mohli klást otázky, proč policie před fakultou byla a odjela“. „Co se týká policie, nechci jen sedět a čekat, až mi někdo řekne, že je uzavřený spis. Že tak to prostě bylo a mám se s tím smířit. S tím se nikdy nesmířím,“ zdůraznila Šimůnková. 

„Potřebuji, aby byly mé otázky zodpovězeny. Abych je mohla uchopit, zpracovat a již se nemusela tázat. Mám otázku, co se stalo ve čtvrtek odpoledne? Pokud policie stála před univerzitou a byla tam z nějakého důvodu přivolána, z jakého důvodu byla odvolána?“ ptá se Eliščina matka. 

Dosud údajně nemá pitevní zprávu své dcery. „Chci, abyste mi to řekli do očí. Chci vědět pravdu o našich dětech. Chci vědět pravdu o své dceři, která šla do školy a nevrátila se. Všechno správně určitě uděláno nebylo. Chci vidět obličej toho člověka, který rozhodl o tom, že policisté stáli před fakultou a byli odvoláni a odjeli. Chci, abyste si stoupl ke mně a řekl mi to z očí do očí, nechci vás vidět v televizi.“ Zdůraznila, že se její dceři nemělo nic stát a měla se vrátit ve čtvrtek o půl šesté domů. 

GIBS postup policie stále vyšetřuje

Celý zákrok policie spadl automaticky pod šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policejní zásah proti střelci na filozofické fakultě, který má na svědomí 14 obětí a dalších 25 zraněných, je sice obecně hodnocen pozitivně. Přesto se veřejně diskutuje o možnosti, zda policie mohla tragédii předejít a zda někde neselhala.

Kromě laiků vyjadřují i někteří odborníci pochybnosti o tom, zda policie mohla podcenit opatření při předchozím pátrání po čtyřiadvacetiletém střelci. Lidé se například dotazují, proč policie zaměřila svou pozornost pouze na jednu z několika budov filozofické fakulty v Celetné ulici, a neposlala hlídky i do těch ostatních.

Diskutuje se také o tom, proč policie neinformovala vedení Karlovy univerzity o možné hrozbě. Útočník, který měl podle informací policie přednášku v Celetné, nakonec zaútočil v budově na Palachově náměstí, o možnosti útoku ale nebyl nikdo informován.

GIBS na případu stále pracuje, nejnovější informace ale hovoří o tom, že žádný policista trestný čin nespáchal. Podle informací serveru deník.cz by mělo být jasno do tří měsíců. 

Související

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Univerzita Karlova Policie ČR GIBS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy