PŮVODNÍ ZPRÁVA | Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Podle stránek Hodina pravdy chtěli pedagogové a další vysokoškolští zaměstnanci prostřednictvím protestu na Náměstí Jana Palacha v Praze upozornit na ohrožení systému vysokého školství, nízké mzdy pro pedagogické pracovníky a samotný stav financování. „Systém již teď kolabuje! Nízké mzdy snižují kvalitu výuky i vědy. Odchody znamenají přetížení a vyhoření těch, co zůstanou. Za pár let budou učit talentované mladé lidi s ambicemi a sny jen zbytky zhroucených týmů,“ píší organizátoři. 

Situaci nastínil také koordinátor vnitřní a vnější komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Dufek. „Dlouhodobě podfinancované je celé české vysoké školství a v humanitních a společenských vědách se tento vnitřní dluh projevuje obzvlášť silně,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.

Dále doplnil, že Filozofická fakulta UK zajišťuje vzdělávání „v mnoha společensky potřebných a leckdy celorepublikově unikátních oborech“. „Vědecky patří ke špičkovým českým institucím, v řadě oborů i v mezinárodním měřítku,“ připomněl.

„Akademičky a akademici pracují na vysoké úrovni, bohužel často za cenu dlouhodobě neudržitelného osobního nasazení,“ poznamenal Dufek.

Vyhledávání externích projektových zdrojů podle Dufka bez systémového navýšení prostředků nestačí. „I když jsme na FF UK velmi aktivní ve vyhledávání externích projektových zdrojů, bez systémového navýšení prostředků na vzdělávání a vědu Filozofická fakulta UK přes veškerou snahu nemůže své přední odborníky zvládnout ocenit adekvátně,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje také web iniciativy Hodina pravdy. Vysoké školy totiž mimo jiné požadují „navýšení institucionálních prostředků na vysoké školy ve výši 11 miliard ročně a plán na stabilizaci financování na období 2025-30“. „Stav financování školství je několikamiliardový podvod na voličích pětikoalice, která tvrdí, že vzdělání je priorita.“

EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na ministerstvo financí s několika dotazy, z nichž hlavní se týkal toho, jestli bude v příštích letech možné najít v rozpočtu prostor pro 11 miliard, které iniciátoři protestů požadují. 

MŠMT: Problémy si uvědomujeme

Mluvčí resortu financí Ondřej Macura ale odpověděl, že gestorem rozpočtové kapitoly vysokého školství je výhradně ministr školství, mládeže a tělovýchovy. „Ten bude muset v rámci rozpočtového vyjednávání vznést své požadavky a priority a představit je svým ministerským kolegům. O podobě rozpočtu totiž rozhoduje vláda jako celek,“ vysvětlil. 

Mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Tereza Fojtová uvedla, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. „Ministerstvo si uvědomuje potřebu stabilizace rozpočtu pro vysoké školy a dlouhodobějšího výhledu financování. Pro příští rok MŠMT požaduje navýšení rozpočtu pro vysoké školy o 6 miliard korun na neinvestiční výdaje tak, aby se vysoké školy připravily na příchod populačně silných ročníků,“ popsala pro EuroZprávy.cz. 

MŠMT provádí i další kroky. „Aktuálně byla vypsána výzva na 800 milionů pro vysoké školy. Tato výzva má motivovat vysoké školy ke zlepšování podmínek odměňování, například sjednocením mzdových pravidel a předpisů, ale také dalšími opatřeními, která zmírní přetrvávající rozdíly v mzdové politice uvnitř univerzit,“ doplnila Fojtová. 

Výše zmíněných 800 milionů tedy bude sloužit ještě ke snižování mzdových nerovností. Že dodrží svůj slib ministr školství Mikuláš Bek, avizoval už na webových stránkách MŠMT. „Plním svůj slib ze závěru minulého roku, že pro veřejné vysoké školy vyčlením dodatečné prostředky, které jim pomohou přenastavit vnitřní mzdové předpisy tak, aby zaměstnanci za práci obdobné náročnosti dostávali srovnatelnou mzdu,“ uvedl. 

Dále ministerstvo odmítá, že by bylo ve hře zavedení školného. „K otázce školného nadále platí programové prohlášení vlády, kde je jasně deklarováno, že vláda ‚bude garantovat bezplatné vysokoškolské vzdělání na veřejných a státních vysokých školách – nezavede školné ani zápisné.‘ O zavedení školného se tedy nyní neuvažuje,“ uzavřela mluvčí pro EZ.  

Dufek připustil, že výzva na 800 milionů od MŠMT je jistě krok pozitivní, ale dílčí. „Zásadním a nutným krokem je postupné dotování systémového podfinancování vysokého školství v porovnání s průměrem v EU,“ doplnil. 

Související

Více souvisejících

Školství Vysoké školy univerzity Univerzita Karlova Ministerstvo školství, MaTV Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

včera

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

včera

včera

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

včera

včera

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

včera

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

včera

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

včera

včera

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

včera

včera

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

včera

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy