PŮVODNÍ ZPRÁVA | Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Podle stránek Hodina pravdy chtěli pedagogové a další vysokoškolští zaměstnanci prostřednictvím protestu na Náměstí Jana Palacha v Praze upozornit na ohrožení systému vysokého školství, nízké mzdy pro pedagogické pracovníky a samotný stav financování. „Systém již teď kolabuje! Nízké mzdy snižují kvalitu výuky i vědy. Odchody znamenají přetížení a vyhoření těch, co zůstanou. Za pár let budou učit talentované mladé lidi s ambicemi a sny jen zbytky zhroucených týmů,“ píší organizátoři. 

Situaci nastínil také koordinátor vnitřní a vnější komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Dufek. „Dlouhodobě podfinancované je celé české vysoké školství a v humanitních a společenských vědách se tento vnitřní dluh projevuje obzvlášť silně,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.

Dále doplnil, že Filozofická fakulta UK zajišťuje vzdělávání „v mnoha společensky potřebných a leckdy celorepublikově unikátních oborech“. „Vědecky patří ke špičkovým českým institucím, v řadě oborů i v mezinárodním měřítku,“ připomněl.

„Akademičky a akademici pracují na vysoké úrovni, bohužel často za cenu dlouhodobě neudržitelného osobního nasazení,“ poznamenal Dufek.

Vyhledávání externích projektových zdrojů podle Dufka bez systémového navýšení prostředků nestačí. „I když jsme na FF UK velmi aktivní ve vyhledávání externích projektových zdrojů, bez systémového navýšení prostředků na vzdělávání a vědu Filozofická fakulta UK přes veškerou snahu nemůže své přední odborníky zvládnout ocenit adekvátně,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje také web iniciativy Hodina pravdy. Vysoké školy totiž mimo jiné požadují „navýšení institucionálních prostředků na vysoké školy ve výši 11 miliard ročně a plán na stabilizaci financování na období 2025-30“. „Stav financování školství je několikamiliardový podvod na voličích pětikoalice, která tvrdí, že vzdělání je priorita.“

EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na ministerstvo financí s několika dotazy, z nichž hlavní se týkal toho, jestli bude v příštích letech možné najít v rozpočtu prostor pro 11 miliard, které iniciátoři protestů požadují. 

MŠMT: Problémy si uvědomujeme

Mluvčí resortu financí Ondřej Macura ale odpověděl, že gestorem rozpočtové kapitoly vysokého školství je výhradně ministr školství, mládeže a tělovýchovy. „Ten bude muset v rámci rozpočtového vyjednávání vznést své požadavky a priority a představit je svým ministerským kolegům. O podobě rozpočtu totiž rozhoduje vláda jako celek,“ vysvětlil. 

Mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Tereza Fojtová uvedla, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. „Ministerstvo si uvědomuje potřebu stabilizace rozpočtu pro vysoké školy a dlouhodobějšího výhledu financování. Pro příští rok MŠMT požaduje navýšení rozpočtu pro vysoké školy o 6 miliard korun na neinvestiční výdaje tak, aby se vysoké školy připravily na příchod populačně silných ročníků,“ popsala pro EuroZprávy.cz. 

MŠMT provádí i další kroky. „Aktuálně byla vypsána výzva na 800 milionů pro vysoké školy. Tato výzva má motivovat vysoké školy ke zlepšování podmínek odměňování, například sjednocením mzdových pravidel a předpisů, ale také dalšími opatřeními, která zmírní přetrvávající rozdíly v mzdové politice uvnitř univerzit,“ doplnila Fojtová. 

Výše zmíněných 800 milionů tedy bude sloužit ještě ke snižování mzdových nerovností. Že dodrží svůj slib ministr školství Mikuláš Bek, avizoval už na webových stránkách MŠMT. „Plním svůj slib ze závěru minulého roku, že pro veřejné vysoké školy vyčlením dodatečné prostředky, které jim pomohou přenastavit vnitřní mzdové předpisy tak, aby zaměstnanci za práci obdobné náročnosti dostávali srovnatelnou mzdu,“ uvedl. 

Dále ministerstvo odmítá, že by bylo ve hře zavedení školného. „K otázce školného nadále platí programové prohlášení vlády, kde je jasně deklarováno, že vláda ‚bude garantovat bezplatné vysokoškolské vzdělání na veřejných a státních vysokých školách – nezavede školné ani zápisné.‘ O zavedení školného se tedy nyní neuvažuje,“ uzavřela mluvčí pro EZ.  

Dufek připustil, že výzva na 800 milionů od MŠMT je jistě krok pozitivní, ale dílčí. „Zásadním a nutným krokem je postupné dotování systémového podfinancování vysokého školství v porovnání s průměrem v EU,“ doplnil. 

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.
Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

Školství Vysoké školy univerzity Univerzita Karlova Ministerstvo školství, MaTV Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy