Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard.
Podle stránek Hodina pravdy chtěli pedagogové a další vysokoškolští zaměstnanci prostřednictvím protestu na Náměstí Jana Palacha v Praze upozornit na ohrožení systému vysokého školství, nízké mzdy pro pedagogické pracovníky a samotný stav financování. „Systém již teď kolabuje! Nízké mzdy snižují kvalitu výuky i vědy. Odchody znamenají přetížení a vyhoření těch, co zůstanou. Za pár let budou učit talentované mladé lidi s ambicemi a sny jen zbytky zhroucených týmů,“ píší organizátoři.
Situaci nastínil také koordinátor vnitřní a vnější komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Dufek. „Dlouhodobě podfinancované je celé české vysoké školství a v humanitních a společenských vědách se tento vnitřní dluh projevuje obzvlášť silně,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.
Dále doplnil, že Filozofická fakulta UK zajišťuje vzdělávání „v mnoha společensky potřebných a leckdy celorepublikově unikátních oborech“. „Vědecky patří ke špičkovým českým institucím, v řadě oborů i v mezinárodním měřítku,“ připomněl.
„Akademičky a akademici pracují na vysoké úrovni, bohužel často za cenu dlouhodobě neudržitelného osobního nasazení,“ poznamenal Dufek.
Vyhledávání externích projektových zdrojů podle Dufka bez systémového navýšení prostředků nestačí. „I když jsme na FF UK velmi aktivní ve vyhledávání externích projektových zdrojů, bez systémového navýšení prostředků na vzdělávání a vědu Filozofická fakulta UK přes veškerou snahu nemůže své přední odborníky zvládnout ocenit adekvátně,“ dodal.
Jeho slova potvrzuje také web iniciativy Hodina pravdy. Vysoké školy totiž mimo jiné požadují „navýšení institucionálních prostředků na vysoké školy ve výši 11 miliard ročně a plán na stabilizaci financování na období 2025-30“. „Stav financování školství je několikamiliardový podvod na voličích pětikoalice, která tvrdí, že vzdělání je priorita.“
EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na ministerstvo financí s několika dotazy, z nichž hlavní se týkal toho, jestli bude v příštích letech možné najít v rozpočtu prostor pro 11 miliard, které iniciátoři protestů požadují.
MŠMT: Problémy si uvědomujeme
Mluvčí resortu financí Ondřej Macura ale odpověděl, že gestorem rozpočtové kapitoly vysokého školství je výhradně ministr školství, mládeže a tělovýchovy. „Ten bude muset v rámci rozpočtového vyjednávání vznést své požadavky a priority a představit je svým ministerským kolegům. O podobě rozpočtu totiž rozhoduje vláda jako celek,“ vysvětlil.
Mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Tereza Fojtová uvedla, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. „Ministerstvo si uvědomuje potřebu stabilizace rozpočtu pro vysoké školy a dlouhodobějšího výhledu financování. Pro příští rok MŠMT požaduje navýšení rozpočtu pro vysoké školy o 6 miliard korun na neinvestiční výdaje tak, aby se vysoké školy připravily na příchod populačně silných ročníků,“ popsala pro EuroZprávy.cz.
MŠMT provádí i další kroky. „Aktuálně byla vypsána výzva na 800 milionů pro vysoké školy. Tato výzva má motivovat vysoké školy ke zlepšování podmínek odměňování, například sjednocením mzdových pravidel a předpisů, ale také dalšími opatřeními, která zmírní přetrvávající rozdíly v mzdové politice uvnitř univerzit,“ doplnila Fojtová.
Výše zmíněných 800 milionů tedy bude sloužit ještě ke snižování mzdových nerovností. Že dodrží svůj slib ministr školství Mikuláš Bek, avizoval už na webových stránkách MŠMT. „Plním svůj slib ze závěru minulého roku, že pro veřejné vysoké školy vyčlením dodatečné prostředky, které jim pomohou přenastavit vnitřní mzdové předpisy tak, aby zaměstnanci za práci obdobné náročnosti dostávali srovnatelnou mzdu,“ uvedl.
Dále ministerstvo odmítá, že by bylo ve hře zavedení školného. „K otázce školného nadále platí programové prohlášení vlády, kde je jasně deklarováno, že vláda ‚bude garantovat bezplatné vysokoškolské vzdělání na veřejných a státních vysokých školách – nezavede školné ani zápisné.‘ O zavedení školného se tedy nyní neuvažuje,“ uzavřela mluvčí pro EZ.
Dufek připustil, že výzva na 800 milionů od MŠMT je jistě krok pozitivní, ale dílčí. „Zásadním a nutným krokem je postupné dotování systémového podfinancování vysokého školství v porovnání s průměrem v EU,“ doplnil.
Související

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Tělesné tresty i policejní doprovod. Jak vypadá školní den na druhé straně Evropy i světa?
Školství , Vysoké školy , univerzity , Univerzita Karlova , Ministerstvo školství, MaTV , Mikuláš Bek
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 1 hodinou

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 1 hodinou

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 2 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 3 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 3 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 4 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 4 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 4 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 5 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 6 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera
Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.
Zdroj: Jakub Jurek