České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival

V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.

Hroch (1973)

Začneme pěkně zostra a to pravděpodobně tím nejhorším a svým rádoby metaforickým pohledem nejabsurdnějším filmem, který v rámci normalizace vznikl. Hrocha natočil Karel Steklý, jenž kromě dobových veseloher točil také budovatelské filmy. Takřka dadaistický děj se nedá popsat a velmi záhy se v něm ztratíte. Hrocha v ZOO bolí zub a zaměstnanec pojišťovny s příjmením Hroch má schválit půjčku na zlatý zub. Hroch Hrocha však sežere a od té doby umí mluvit. Film se zvrhne v guláš snažící se o politickou alegorii. Lidé slyší díky brýlím, dojde na hippie kostýmy i touhu po sňatku se zvířetem, které kromě pojišťováka spolklo i operního pěvce. Vše za účelem překroutit rok 1968 a vykreslit socialistické reformátory jako nekompetentní kreace. Pokud se rádi trápíte a chcete vidět něco, co se nedá vůbec k ničemu přirovnat, Hroch je přesně pro vás.

Upír z Feratu (1981)

Dnes už takřka kultovní sci-fi horor z dílny Juraje Herze je adaptací povídky Josefa Nesvadby. Špinavá estetika začínajících 80. let předkládá příběh o krevsajícím závodním autě, jež za tuto cenu snadno předežene ostatní závodníky. Pro film unikátně vyrobený vůz se stal legendárním předmětem. Ústřední motiv lidské fixace na rychlost je doveden do extrému. Ve své podstatě stále aktuální titul vykresluje, jak moc si někteří fandové motorů budují celou osobnost na své garáží a cítí se nadřazení vůči ostatním. Herz motory fetišizuje a ukazuje posedlost technikou, která člověka i ducha postupně zotročuje. Surreálné pasáže noční můry i dravé tempo dodnes obstojí, i když výsledek tehdejší cenzura značne osekala.

Dostupné na Voyo, KVIFF.TV a Canal+

Právě se přehrává: Upír z Feratu - televizní upoutávka

Upír z Feratu - televizní upoutávka Video: YouTube

Nahota na prodej (1993)

Bylo jasné, že kinematografii proslulých “devadesátek” se nemůžeme vyhnout. Nastupující kapitalismus, soukromé subjekty a snaha dohánět vše, co za socialismus ve filmech přítomno nebylo, vedli k několika naprosto bizarním expolatačním titulům. Naprosto esenciálním dílem je Nahota na prodej od Víta Olmera, který již předtím varioval gangsterské schéma s Bony a klid. Ze řetězu utržený snímek zakonzervoval polistopadový étos, kdy společnost lačnila po bulváru, skandálech, braku, nahotě a smaženém jídle. Pro svou dobu příznačně laciný nevkus podtrhuje všudypřítomný rasismus, šovinismus a velkohubé chytráctví. Dodnes jde o pravděpodobně nejlepší český exploatační film, který svou stylizovanou a přepáleně bulvární estetikou danou dobu zachytil lépe, než kterýkoli dokument či literatura.

Dostupné na DAFilms a SledovaniTV

Rivers of Babylon (1998)

Dnes už časem odvátý a pozapomenutý snímek Vlada Balca soutěžil na festivalu v Karlových Varech. Sleduje mocenský vzestup bezskrupulózního slovenského vidláka. jenž se z hotelového topiče vyšplhá až na nejmocnějšího muže podniku a to jen díky polistopadové éře. Hotelový mikrosvět explicitně satirizuje tehdejší náladu zemí východní Evropy. Pod nánosem násilí, zhýralosti a sexu rozkresluje oportunismus, absenci morálky a lačnost po zisku – jež jsou ve filmu klíčovými atributy, pokud chcete uspět. Bodrý a strhující výkon v titulní roli předvedl Andrej Hryc, jenž mistrně pracuje se svým robustním zevnějškem. Hořká a tragikomická satira obohacená o groteskní prvky si znepřátelila tehdejší slovenské hodnostáře, kvůli čemuž se produkce značně protáhla. Dnes jde o neučesané a drsné podobenství, jehož aspekty lze snadno pozorovat i v dnešní společnosti.

Dostupné na DAFilms 

Maj kompjutr (2002)

Ještě než se Igor Chaun dal na chytání čaker a esoteriku, platil za jeden z nejdravějších talentů pražské FAMU a 90. let celkově. Jeho Ramóna má návštěvu, legendární Nejkrásnější portrét, kde v nepřerušeném záběru v opilosti konverzuje se svou matkou, či brilantní multižánrová série Velmi uvěřitelné příběhy patří takřka do českého kánonu spontánních a stylisticky nevypočitatelných snímků, za což v mnohém vděčí internetu. Ve středometrážní zběsilosti Maj Kompjutr si Chaun “pouze” zahrál. Film Jakuba Sommera promovaný jako dokumentární horor nové doby je vrcholným intelektuálním stimulantem pro milovníky počítačových her. Dnešním prizmatem jde o čirou nostalgii naplněnou kultovními hláškami.

Dostupné na youtubovém kanále Igora Chauna

Choking Hazard (2004)

Obdobného ražení je i Marek Dobeš, který natočil neméně kultovní Choking Hazard. Jakožto filmový publicista odkojený na béčkových filmech měl za sebou formativní kraťas Byl jsem mladistvým intelektuálem. V jeho celovečerním debutu se oddal poctě zombie filmům, chaosu, nesmyslnosti, trčícím orgánům, kečupové krvi a kung-fu. Choking Hazard je nadšeneckým experimentem, který ve své době neměl v českém filmu téměř žádné obdoby. Přiznaný brak v bizarně rapidním tempu s arkádovou muzikou neustále bombarduje divácké podněty, okořeněné kapkou filosofie. Navíc obsahuje scénu, kde Dáda Patrasová rozstřelí zombie hlavu brokovnicí.

Dostupné na KVIFF.TV a youtubovém kanále FILM Y ČESKY

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

filmy Univerzita Karlova Juraj Herz

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 3 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 3 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 4 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 6 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy