V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.
Hroch (1973)
Začneme pěkně zostra a to pravděpodobně tím nejhorším a svým rádoby metaforickým pohledem nejabsurdnějším filmem, který v rámci normalizace vznikl. Hrocha natočil Karel Steklý, jenž kromě dobových veseloher točil také budovatelské filmy. Takřka dadaistický děj se nedá popsat a velmi záhy se v něm ztratíte. Hrocha v ZOO bolí zub a zaměstnanec pojišťovny s příjmením Hroch má schválit půjčku na zlatý zub. Hroch Hrocha však sežere a od té doby umí mluvit. Film se zvrhne v guláš snažící se o politickou alegorii. Lidé slyší díky brýlím, dojde na hippie kostýmy i touhu po sňatku se zvířetem, které kromě pojišťováka spolklo i operního pěvce. Vše za účelem překroutit rok 1968 a vykreslit socialistické reformátory jako nekompetentní kreace. Pokud se rádi trápíte a chcete vidět něco, co se nedá vůbec k ničemu přirovnat, Hroch je přesně pro vás.
Upír z Feratu (1981)
Dnes už takřka kultovní sci-fi horor z dílny Juraje Herze je adaptací povídky Josefa Nesvadby. Špinavá estetika začínajících 80. let předkládá příběh o krevsajícím závodním autě, jež za tuto cenu snadno předežene ostatní závodníky. Pro film unikátně vyrobený vůz se stal legendárním předmětem. Ústřední motiv lidské fixace na rychlost je doveden do extrému. Ve své podstatě stále aktuální titul vykresluje, jak moc si někteří fandové motorů budují celou osobnost na své garáží a cítí se nadřazení vůči ostatním. Herz motory fetišizuje a ukazuje posedlost technikou, která člověka i ducha postupně zotročuje. Surreálné pasáže noční můry i dravé tempo dodnes obstojí, i když výsledek tehdejší cenzura značne osekala.
Dostupné na Voyo, KVIFF.TV a Canal+
Právě se přehrává: Upír z Feratu - televizní upoutávka
Upír z Feratu - televizní upoutávka Video: YouTube
Nahota na prodej (1993)
Bylo jasné, že kinematografii proslulých “devadesátek” se nemůžeme vyhnout. Nastupující kapitalismus, soukromé subjekty a snaha dohánět vše, co za socialismus ve filmech přítomno nebylo, vedli k několika naprosto bizarním expolatačním titulům. Naprosto esenciálním dílem je Nahota na prodej od Víta Olmera, který již předtím varioval gangsterské schéma s Bony a klid. Ze řetězu utržený snímek zakonzervoval polistopadový étos, kdy společnost lačnila po bulváru, skandálech, braku, nahotě a smaženém jídle. Pro svou dobu příznačně laciný nevkus podtrhuje všudypřítomný rasismus, šovinismus a velkohubé chytráctví. Dodnes jde o pravděpodobně nejlepší český exploatační film, který svou stylizovanou a přepáleně bulvární estetikou danou dobu zachytil lépe, než kterýkoli dokument či literatura.
Dostupné na DAFilms a SledovaniTV
Rivers of Babylon (1998)
Dnes už časem odvátý a pozapomenutý snímek Vlada Balca soutěžil na festivalu v Karlových Varech. Sleduje mocenský vzestup bezskrupulózního slovenského vidláka. jenž se z hotelového topiče vyšplhá až na nejmocnějšího muže podniku a to jen díky polistopadové éře. Hotelový mikrosvět explicitně satirizuje tehdejší náladu zemí východní Evropy. Pod nánosem násilí, zhýralosti a sexu rozkresluje oportunismus, absenci morálky a lačnost po zisku – jež jsou ve filmu klíčovými atributy, pokud chcete uspět. Bodrý a strhující výkon v titulní roli předvedl Andrej Hryc, jenž mistrně pracuje se svým robustním zevnějškem. Hořká a tragikomická satira obohacená o groteskní prvky si znepřátelila tehdejší slovenské hodnostáře, kvůli čemuž se produkce značně protáhla. Dnes jde o neučesané a drsné podobenství, jehož aspekty lze snadno pozorovat i v dnešní společnosti.
Dostupné na DAFilms
Maj kompjutr (2002)
Ještě než se Igor Chaun dal na chytání čaker a esoteriku, platil za jeden z nejdravějších talentů pražské FAMU a 90. let celkově. Jeho Ramóna má návštěvu, legendární Nejkrásnější portrét, kde v nepřerušeném záběru v opilosti konverzuje se svou matkou, či brilantní multižánrová série Velmi uvěřitelné příběhy patří takřka do českého kánonu spontánních a stylisticky nevypočitatelných snímků, za což v mnohém vděčí internetu. Ve středometrážní zběsilosti Maj Kompjutr si Chaun “pouze” zahrál. Film Jakuba Sommera promovaný jako dokumentární horor nové doby je vrcholným intelektuálním stimulantem pro milovníky počítačových her. Dnešním prizmatem jde o čirou nostalgii naplněnou kultovními hláškami.
Dostupné na youtubovém kanále Igora Chauna
Choking Hazard (2004)
Obdobného ražení je i Marek Dobeš, který natočil neméně kultovní Choking Hazard. Jakožto filmový publicista odkojený na béčkových filmech měl za sebou formativní kraťas Byl jsem mladistvým intelektuálem. V jeho celovečerním debutu se oddal poctě zombie filmům, chaosu, nesmyslnosti, trčícím orgánům, kečupové krvi a kung-fu. Choking Hazard je nadšeneckým experimentem, který ve své době neměl v českém filmu téměř žádné obdoby. Přiznaný brak v bizarně rapidním tempu s arkádovou muzikou neustále bombarduje divácké podněty, okořeněné kapkou filosofie. Navíc obsahuje scénu, kde Dáda Patrasová rozstřelí zombie hlavu brokovnicí.
Dostupné na KVIFF.TV a youtubovém kanále FILM Y ČESKY
Související

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru
filmy , Univerzita Karlova , Juraj Herz
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 1 hodinou

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 1 hodinou

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 2 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 2 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 3 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 3 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 4 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 5 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 6 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 6 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 7 hodinami

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 8 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 9 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera
Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.
Zdroj: Libor Novák