Praha - Rezignace předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Ivy Brožové a její nahrazení dlouholetým soudcem NS Pavlem Šámalem je dle slov exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) komplotem určité části justice dohodnutým s Pražským hradem. Trochu překvapena je i současná ministryně spravedlnosti Helena Válková. Naopak Jiří Dienstbier údajné spiknutí odmítá. Ani Soudcovská unie nemá pochybnosti.
"Taková falešná hra, že se paní doktorka Brožová náhle rozhodla, že odejde z funkce a pan prezident náhle a okamžitě má kandidáta, kterého téměř druhý den bude jmenovat, je hra, která, si myslím, že poškozuje dobré jméno justice," nechal se slyšet Blažek. Média by podle něj měla zjistit pravé důvody odchodu Brožové a navržení Šámala.
"Myslím si, že to, k čemu došlo, je určitý komplot určité části justice společně dohodnutý s Pražským hradem," poznamenal Blažek. Profituje z něj prý hlava státu. Šámal se podle Blažka po nástupu do funkce těžko zbaví podezření, že je muž Miloše Zemana nebo lidí kolem prezidenta.
"Tak jako vy jsem trošku překvapená, že to šlo tak rychle. Ale na druhé straně, všichni jsme věděli, že paní předsedkyně, doktorka Brožová, uvažuje o svém odchodu, tak jde spíše o načasování," řekla dnes Válková.
"Nepochybně odborník na svoji oblast práva to je, nicméně není všeobecně jednoznačně přijímán. Někteří upozorňují na jeho dílčí roli v kauze katarského prince," zhodnotil dnes Šámala Dienstbier.
"Žádné napojení české justice a Hradu neshledávám, nevím o něm, nevím, k čemu by to mělo sloužit," uvedla pak k úvaze Blažka. Tu odmítl i Dienstbier.
"Paní doktorka Brožová se dlouhodobě vyjadřovala k tomu, že z různých důvodů uvažuje o tom, že by z pozice předsedkyně soudu odešla. Mluvila o tom delší dobu i z různých osobních a zdravotních důvodů. Z toho důvodu to nebylo překvapivé," řekla Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR.
"Pochybnosti by (výběr prezidenta) vzbuzoval, pokud by zvolil násilně nějakou osobu, kterou by nakrátko jmenoval na Nejvyšší soud a pak by ji jmenoval předsedou. To u profesora Šámala rozhodně není," uvedla a také zdůraznila také, že Šámal je odborníkem na trestní právo: "Plně doufáme, že Nejvyšší soud pod jeho vedením bude dobře fungovat, protože to je v současné době velmi důležité."
Související
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum
Pavel Blažek , Iva Brožová , Nejvyšší soud
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 1 hodinou
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 2 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 2 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 3 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 4 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 5 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 5 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 6 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 7 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 8 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.
Zdroj: Jan Hrabě