Praha - Vláda podle TOP 09 směřuje veřejné zakázky především vyvoleným a svou politikou podporuje korupci. Loni prý zadala více než 3000 zakázek v hodnotě přes 30 miliard korun bez výběrového řízení. Na tiskové konferenci to dnes uvedla místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítají.
"Je zřejmé, že vládní strany, které měly plná ústa boje proti korupci, korupční prostředí naopak zhoršují a chovají se v přímém rozporu se svými sliby," řekla Langšádlová. Současný koaliční kabinet sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců je podle opoziční strany nejméně transparentní v historii zadávání veřejných zakázek. Navíc se prý také brání přijetí zákona o registru smluv.Babiš se dnes proti kritice TOP 09 ohradil. "To si pan Kalousek dělá legraci, ne?" podivil se nad výhradami opoziční strany. Zakázky bez výběrového řízení jsou podle něj jen dědictvím IT zakázek z minulosti, které vláda zdědila a které musela dělat se stávajícími dodavateli. "Nevím, kdo je transparentnější než my," řekl ČTK s tím, že jeho úřad například zveřejňuje tzv. open data."Naše vláda výrazně zvyšuje počet zakázek, které se zadávají ve výběrových řízeních," reagoval Sobotka. České televizi také řekl, že za minulý rok se neobjevil jediný skandál, který by se týkal zadávání veřejných zakázek."Objemem těchto netransparentních veřejných zakázek je Česká republika nejhorší ze všech zemí Evropské unie," poznamenala dnes Langšádlová. Novinářům TOP 09 poskytla data občanského sdružení Oživení, podle nichž bylo Česko v této oblasti nejhorší v roce 2013, kdy zemi vedl koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) a posléze úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Mezinárodní srovnání za rok 2014 TOP 09 neposkytla.Z dat Oživení také plyne, že vůbec nejvíce veřejných zakázek bez výběrového řízení v posledních čtyřech letech zadala dvojice vlád v roce 2013, kdy jejich celková hodnota dosáhla 38,9 miliardy korun. Výrazně větší část z této sumy přitom spadá do období Rusnokovy vlády.
Související
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
Loučení Pekarové Adamové s vrcholnou politikou. TOP 09 označila za srdeční záležitost
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
před 2 hodinami
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 3 hodinami
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 4 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 4 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 5 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 6 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 8 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 8 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 9 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 10 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 11 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 12 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 12 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 13 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 14 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 15 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 16 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub