Praha - Europoslanec za KSČM Miloslav Randsdorf, který tvrdí, že v debalcevském kotli na Ukrajině je obklíčeno 2200 vojáků ze zemí NATO, se střetl v přímé debatě s exministrem obrany Alexandrem Vondrou. Ten europoslance označil za lháře.
Podle Ransdorfa na místě bojů neoperují pouze ukrajinské jednotky. V obklíčení se podle něj nachází 6-8 tisíc vojáků, z nich je 2 200 mužů ze zemí NATO. "Asi stovka mužů je z amerických speciálních jednotek, asi 100 britských výsadkářů, kolem stovky lidí z francouzské cizinecké legie, přibližně 100 vojáků z Polska, 30 Izraelců, 30 Chorvatů, dále tam jsou naverbovaní Litevci, Estonci, Kosovští Albánci, Gruzíni, Bosňané, Turci, Švédové, Finové, Dánové (Němec ani jeden)," uvedl Ransdorf již dříve na svých webových stránkách.
Server EuroZprávy.cz se pokoušel zjistit, odkud tyto informace pochází, europoslanec ale tvrdí, že je má mimo jiné od svých známých, kteří se na místě přímo pohybují. "Sleduju intenetové zdroje Ruské, Novoruské, západní, ještě si ty věci ověřuju s lidmi, kteří jsou na blízku těch událostí," uvedl Ransdorf. "Jedno takové setkání jsem měl v pátek je to člověk z Doněcké lidové republiky. Tato věc rozhodně není vycucaná z prstu," dodal s tím, že jména dotyčných informátorů sdělovat nehodlá.
V pořadu DVTV se kvůli svému tvrzení střetl s Alexndrem Vondrou, který si ale nebral servítky. Sice nevyloučil, že by se na Ukrajině vojáci ze zemé NATO mohli nacházet, sám tomu ale nevěří. "Tohle je ukázka vrcholně trapného případu, kdy český politik, a to že je komunista mě nepřekvapuje, je hlásnou troubou ruské propagandy," pustil se do Ransdorfa.
"Je selháním českých zpravodajských služeb, že se tomu dostatečně nevěnují a že to ovlivňuje českou veřejnost. Ale včera jsem se s dovolením při vší té tragédii musel pousmát, protože jsem viděl, jak se stahují ukrajinští vojáci z Debalceva. A těch vojáků NATO jsem si nevšiml. Tak kde jsou?" dotázal se Ransdorfa.
Europoslanec odvětil, že vojáci už tam nyní být nemusí, neboť se stáhlo čtyři tisíce lidí a my nevíme jací. "Mně to přijde jako výmysly společensky unaveného politika. Kdyby se opravdu stahovali z obklíčení, tak mi neříkejte, že by si to separatisté nevychutnali a nepředstavili světové veřejnosti. Je to prostě lež," reagoval Vondra.
Související
Alexandru Vondrovi zemřela manželka. Bylo jí pouhých 57 let
V Moskvě zklamání, v Kyjevě úleva, ve Varšavě dost radosti. Politici hodnotí výsledky voleb ve Francii
Alexandr Vondra , Miloslav Ransdorf , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 36 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák