Čecha zajalo tvrdé jádro IS? Obavy rostou, únosci mlčí

Praha - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že také Filipínci jsou přesvědčeni, že skupinu cizinců, v níž byl i český občan, unesli radikálové z Islámského státu (IS). Hrad považuje situaci za velmi vážnou a bedlivě ji sleduje.

Rakouské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že skupinu devíti lidí unesli radikálové z IS a že při jejím odvozu nebyl žádný člen zraněný.

"Filipínci by vám také určitě potvrdili, že jsou přesvědčeni, že za tou akcí stojí libyjská odnož takzvaného Islámského státu," uvedl dnes Zaorálek po telefonátu s filipínským protějškem Albertem del Rosariem. Manila se podle něj domnívá, že za únosem je "tvrdé jádro IS ze Syrty", které podle Filipín stálo i za předchozími únosy Filipínců v Libyi.

Psali jsme: Bývalý rukojmí mluví o IS. Co asi zažívá český zajatec? Únos Čecha a Rakušana: Bude chtít Islámský stát výkupné?  

V případu pohřešovaného Čecha, kterým je podle českých médií pracovník cateringového servisu pracující pro společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež dodává služby libyjskému ropnému sektoru, Zaorálek žádné nové informace nemá. Česko podle něj zatím nikdo nekontaktoval a diplomacie netuší, kde se muž nachází, ani v jakém je stavu. V regionu už je jeden český diplomat a druhý tam podle Zaorálka právě cestuje. Za úkol mají shánět o případu informace a komunikovat s místními úřady.

"Jde o setkávání se s lidmi v různých oblastech," přiblížil ministr práci vyslaných diplomatů, kteří nejspíš nebudou působit přímo v Libyi, ale například v sousedním Tunisku. "Bude záležet na tom, kam bude možné jet a kam ne. To jsou věci, o kterých vůbec nemůžu mluvit," poznamenal k tomu Zaorálek. Záležitost ale podle něj primárně řeší zpravodajské služby.

"Pan prezident situaci velmi pozorně sleduje," vyjádřil se dnes k této kauze mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. "Situace je velmi vážná. Pan prezident v tomto směru oceňuje práci české diplomacie a vyjádření ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který informoval o krocích, ke kterým dochází," dodal mluvčí.

„Situace v Lybii je velice nepřehledná a krajně nebezpečná. V zemi působí dvě vlády, několik městských milic, milión utečenců," upozornil před pár dny Zaorálek.

Související

Více souvisejících

únos Pavla H. Islámským státem Lubomír Zaorálek Filipíny

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy

Americký zmocněnec a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v Jeruzalémě zúčastnil více než čtyřhodinového jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Během schůzky vyvíjel na izraelského lídra tlak, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy. Jednání se zúčastnil také ředitel Rady míru (Board of Peace) Nickolay Mladenov, který předtím absolvoval rozhovory se zástupci Hnutí palestinského odporu v Egyptě.

včera

Donald Trump

Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump pohrozil vojenským úderem Ománu

Americký prezident Donald Trump pohrozil vojenským úderem Ománu, pokud podle jeho slov bude zasahovat do vyjednávání Spojených států s Íránem. Své vyjádření přednesl v pondělním telefonickém rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na informace o tom, že Omán vede s Íránem vlastní jednání týkající se správy a plavby v mezinárodně klíčovém Hormuzském průlivu.

včera

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

včera

včera

16. srpna 2026 22:01

Americká armáda, ilustrační fotografie

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

16. srpna 2026 20:49

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste

Ruské úřady podle BBC oznámily, že země čelila nejrozsáhlejšímu ukrajinskému dronovému útoku v letošním roce. Podle oficiálních zpráv si údery na ruském území vyžádaly nejméně sedm lidských životů. Do operace bylo nasazeno zhruba 822 bezpilotních letounů, z nichž přibližně 600 směřovalo na Moskevskou oblast. Tamní guvernér označil tento nálet za jeden z nejmasivnějších v moderní historii.

16. srpna 2026 19:37

AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť

Severoatlantická aliance plánuje posílit bezpečnost své východní hranice vybudováním rozsáhlé sítě bezpilotních letounů, senzorů a systémů umělé inteligence. Tato technologie má sloužit k včasnému odhalení a případnému odrazení potenciálního ruského útoku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy