Osud Čecha Pavla Hrůzy uneseného Islámským státem? Zjišťovali jsme nové informace

Praha - Od chvíle, kdy islámští radikálové unesli Čecha Pavla Hrůzy, v Libyi uplynulo už tři a půl roku. Ani po té době české úřady a Hrůzova rodina netuší, co se vlastně stalo a zda je unesený ještě naživu. Ještě po roce rodina věřila, že se Čech vrátí domů. Šance, že se tak stane, je ale dnes už velmi malá.

V březnu 2015 ozbrojenci napojení na Islámský stát unesli v Libyi devět lidí včetně Čecha Pavla Hrůzy z Velkého Meziříčí, který tam pracoval jako koordinátor stravování pro několik ropných společností. I po roce všichni věřili, že se otec tří dětí vrátí domů.

Pár týdnů po únosu propustili islamisté dva Bangladéšany a jednoho muže z Ghany, které zajali spolu s Hrůzou. Další dva zajaté ve stejné době, Srba a Rakušana, pomohla na začátku roku 2016 osvobodit česká tajná služba. Zajatci z Evropy mívají pro únosce větší cenu – a tak se předpokládalo, že by mohli chtít Pavla Hrůzu vyměnit za tučné výkupné.

Jenže to se nestalo. Navíc přišla další rána. Rakousko v září 2017 oznámilo, že prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část rukojmí unesených v roce 2015 v Libyi, bylo ještě v témže roce zabito. Ministerstvo zahraničí ve Vídni uvedlo, že vychází ze zpráv pocházejících z islamistického webu. Rakouský krizový tým se snažil tyto poznatky ověřit.

Informace o tom, že je Pavel Hrůza skutečně mrtvý, se v prosinci loňského roku objevila i v českých médiích. Česká televize zveřejnila slova Libyjce s českými kořeny, který se podle svých slov pokoušel uneseného Hrůzu zachránit. České úřady ale podle něj jednaly příliš pomalu. ČT také odvysílala nahrávku pořízenou v září 2017 v Libyi, na které vyšetřovatelé mluví o tom, že jsou zajatci zřejmě mrtví.

Libyjci prý znají okolnosti únosů i to, kdo a jak ho provedl. „Byl unesen také tuniský diplomat a Čech. Rakušan a Čech byli uneseni a poté byli převezeni až do města Darny a tam, během akce proti Islámskému státu, je islamisté zabili,“ říká podle překladu ČT na nahrávce šéf vyšetřovatelů As-Sadíq As-Súr s tím, že také ví, kde jsou uloženy ostatky zajatců. Kvůli nestabilitě v Libyi je ale prý zatím nebyly úřady schopny zajistit. 

Ministerstvo zahraničních věcí tehdy informaci nepotvrdilo s tím, že žádné takové informace k dispozici nemá. Česká diplomacie pouze uvedla, že neobdržela z oficiální míst zprávu o tom, že by byl dotyčný Čech po smrti.

A ani dnes není situace jiná. „My jsme vše, co jsme k případu mohli říci, už řekli. V tuto chvíli nemáme žádné nové informace, které bychom mohli poskytnout. Případ ještě pořád není uzavřen,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Fakt, že ministerstvo dodnes případ neuzavřelo, může znamenat dvě věci. Buď je Pavel Hrůza stále naživu a tajné služby se snaží o jeho propuštění - podobně jako tomu bylo v případě unesených Češek Hanky a Tonči (Antonie Chrástecké a Hany Humpálové), nebo resort zahraničí dodnes nemá potvrzeno, zda Islámský stát Čecha opravdu zabil, jak uvádí některé zdroje.

Související

Více souvisejících

únos Pavla H. Islámským státem Libye Islámský stát (IS) ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy