Praha – Prezident Miloš Zeman dlouhodobě kritizuje kroky České národní banky a netají se tím, že už si do jejího čela vybral svého muže, který zhruba za rok nahradí dosavadního guvernéra Miroslava Singera. Jsem Zemanův muž a jsem připravený být guvernérem, říká Jiří Rusnok.
Prezident se nechal pře několika dny slyšet, že už má jasno, kdo vystřídá dosavadního guvernéra v čele České národní banky. Jiří Rusnok, kterého by Zeman rád viděl jako novou hlavu centrální banky, je prozatím členem bankovní rady. „Trochu mě to samozřejmě zaskočilo, ale párkrát jsme o tom v minulosti hovořili. Nečekal jsem ale, že se to rozhodně takhle zveřejnit," přiznal pro Radiožurnál Rusnok, kterého se Zemanem pojí velmi dobré vztahy.
„Jsem Zemanův spojenec. Máme spoustu podobných názorů. Jsem mu blízký, byl jsem koneckonců ministr financí v jeho vládě," říká otevřeně Rusnok, jedním dechem ale dodává, že se s prezidentem vídá asi jen jednou měsíčně na schůzkách poradního týmu. „Pokud si prezident myslí, že mohu tuto pozici zastávat, vezmu ji," uvedl člen bankovní rady. „Myslím si, že to zvládnu, jako jsem v minulosti zvládl jiné výzvy," myslí si Rusnok.
Zeman ale nemůže čekat, že by se s výměnou guvernéra ČNB změnila i politika banky. „Banka funguje solidně a profesionálně, to je třeba zachovat. Dokazuje to mimo jiné řada mezinárodních ocenění," komentoval současné kroky centrální banky Rusnok, podle kterého navíc guvernér nemá takový vliv, jak se může zdát. „Banka je vedena bankovní radou, je to sbor sedmi lidí, který rozhoduje. Vše nestojí jen na guvernérovi," dodal Rusnok.
Související
Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů
Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému
Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , ČNB , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 1 hodinou
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 2 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 3 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
Kriminalisté kvalifikovali úterní napadení v Chrudimi jako vraždu. Jeden z účastníků incidentu totiž v nemocnici podlehl svým zraněním, druhá osoba skončila v poutech. Policie odhalila, že jedním z aktérů je nezletilá osoba.
Zdroj: Jan Hrabě