Jestli spíš nechce zavést rubl, rýpnul si do Zemana viceguvernér ČNB

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka jednal ve středu s Milošem Zemanem. Oba se shodli na tom, že je potřeba zintenzivnit debatu kvůli přijetí jednotné evropské měny. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl má trošku jiný názor.

Premiér Sobotka zopakoval, že rok 2020 je nejbližší možný termín. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda.

„Česká republika by se měla pohnout v diskusi o přejetí eura. Že by bylo vhodné stanovit konkrétní termín pro přijetí společné evropské měny a postupně pracovat na tom, abychom vytvořili podmínky pro přijetí eura," uvedl Sobotka. V debatě s prezidentem na toto téma prý bude pokračovat i v následujících měsících.

Poněkud jiný názor na věc má představitel ČNB. „Domácí měna slouží ekonomice dobře, není proto důvod hledat měnově politickou pomoc jinde," domnívá se viceguvernér Miroslav Hampl.

O plánech vlády a hlavně prezidentových vyjádřeních ale příliš mluvit nechtěl. „Nevím, jestli stojí zvlášť za to komentovat některé výroky pana prezidenta Zemana. V poslední době jsem měl pocit, jestli nechce u nás zavádět rubl," komentoval se smíchem poslední dění bankéř.

„Teď vážně, mám pocit, že euro není tématem dne. Pro mě není a byl bych rád, kdyby euro nebylo tématem této ekonomiky ještě řadu let. Možná napořád," dodal Hampl s tím, že on v této věci vystupuje pouze jako komentátor, protože přijetí jednotné evropské měny je politické rozhodnutí.

Související

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 
Ilustrační foto

Program Antivirus patrně vláda prodlouží. Kurzarbeit bude od nového roku, řekla Maláčová

Program Antivirus zřejmě vláda prodlouží o dva měsíce nebo až do konce roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Program nyní pokrývá období od 12. března do konce srpna, zaměstnavatelé a odbory požadují jeho prodloužení, někteří ekonomové ale byli pro jeho co nejdřívější ukončení.

Více souvisejících

Mojmír Hampl Miloš Zeman eurozóna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

včera

Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) se zúčastnil mimořádného videokonferenčního jednání ministrů vnitra členských států Evropské unie svolaného v reakci na migrační situaci ve španělské exklávě Ceuta. Hlavním tématem byl aktuální vývoj, přijatá opatření i další postup při ochraně vnějších hranic Evropské unie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy