Praha – Europoslanec Tomáš Zdechovský vyzval Miloše Zemana, aby odvolal svého mluvčího. Kvůli zveřejněnému článku o Ferdinandu Peroutkovi, nazval Jiřího Ovčáčka nevzdělaným a hloupým. Ať si pan europoslanec připomene fakta, vzkazuje teď mluvčí Zdechovskému.
Hradní mluvčí včera zveřejnil článek „Dynamický život", který má dokládat morální selhání novináře Ferdinanda Peroutky. Jenže podle historika Martina Gromana novinář právě za tento text skončil v koncentračním táboře. Tak to alespoň uvedl pro server iDnes.cz
„Dnešek ukázal, že i někteří historici, bohužel, jsou ochotni překrucovat fakta. V klokotu slov nezaznělo, kdy byl Ferdinand Peroutka podruhé zatčen a v rámci které akce," zlobil se na sociálních sítích Ovčáček a dodal, že novinář byl uvězněn v rámci akce Albrecht der Erste, které proběhla až 1. září 1939.
„Nezbývá než si zopakovat fakta. Dynamický život byl publikován 26. 4. 1939. Po vydání tohoto článku nebyl Peroutka znovu zatčen, ale dál publikoval v Přítomnosti a v Lidových novinách. Například stať podporující dikci Výstrahy říšského protektora, ale i jiné kontroverzní texty," oponuje historikovi hradní mluvčí.
Pokud prý tedy Ovčáček celou věc shrne, Peroutka nebyl v období počátku protektorátu kolaborantem, ale ani odbojářem. Proti odboji se naopak vyslovoval. Svou publikační činností artikuloval politiku Háchova okruhu.
„Pan europoslanec žádá moji hlavu za zveřejnění celého textu článku "Dynamický život" bez doprovodného komentáře," nelíbí se Ovčáčkovi.
Související
Podle očekávání. Ovčáček se stal členem jedné z mediálních rad
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
Jiří Ovčáček , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Ferdinand Peroutka
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub