Praha – Vyhlášení referenda si bude možné vynutit. Vláda dnes schválila zákon, podle kterého bude možné lidové hlasování vyvolat, pokud o to peticí požádá alespoň 250 tisíc lidí.
Návrh ústavního zákona, o kterém se v České republice dlouho diskutovalo, připravil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Některé ministerstva a veřejná ochránkyně lidských práv Anna Šabatová však měly výhrady.
„Osobně jsem zastáncem přímé demokracie. Oceňuji, když občané mohou ovlivnit veřejné dění. Celostátní referendum je demokratickým prvkem každého vyspělého státu," uvedl po jednání na stránách vlády Dienstbier.
Vláda měla na stole dvě varianty zákona, nakonec podpořila tu, která ve větší míře omezuje témata, jichž se otázka položená v referendu může týkat. Lidé tak nebudou moci hlasovat o problematice základních lidských práv, daních, náležitostech demokratického státu, mezinárodních závazcích země nebo jmenování a odvolávání lidí do různých funkcí.
Prostřednictvím lidového hlasování nebude ani možné schvalovat zákony. Podmínkou referenda je jednoznačně položená otázka, na kterou lze odpovědět „ano" nebo „ne".
Návrh na konání referenda může podat kdokoliv nad 18 let, na sesbírání čtvrt milionu podpisů pak bude mít půl roku. Samotné lidové hlasování by pak mělo být vyhlášeno hlavou státu.
Podmínkou platnosti hlasování bude účast alespoň 25 %.
Zákon teď půjde do Parlamentu. Protože jde o ústavní zákon, u kterého ke schválení nestačí prostá většina hlasů, bude koalice muset hledat podporu i u opozice. Podpořit by jej mohlo hnutí Úsvit a komunisté.
„Možnost referenda blokovala pravice už od rozdělení Československa. Jsem rád,že nynější vláda se nebojí možnosti dát rozhodnutí přímo lidem," komentoval zákon na sociálních sítích hejtman JIhomoravského kraje Michal Hašek
Poslanci i senátoři návrhy zákonů o referendu projednávali od roku 1993 již několikrát, avšak ani na jednom se neshodli.
V Česku se dosud konalo jedno celostátní referendum, v červnu 2003 občané schválili přistoupení ČR k EU. Aby se toto referendum mohlo konat, byl přijat jednorázový ústavní zákon. Častá jsou referenda na místní úrovni v obcích, v nichž se lidé vyjadřují k otázkám, které přímo souvisí s životem obce.
Související
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
referendum , Vláda ČR , Jiří Dienstbier ml.
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 1 hodinou
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 1 hodinou
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 2 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 3 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 4 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 5 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 6 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
včera
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
včera
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
včera
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno včera
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života.
Zdroj: Lucie Podzimková