Praha - Vláda dnes schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu. Zemi navštíví i s podnikatelskou delegací na začátku září. Setká se se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním. Přes negativní postoj některých ministrů byla schválena i cesta Miloše Zemana do Číny.
Cílem návštěvy, která se uskuteční od 4. do 7. září, je podle ministerstva zahraničních věcí přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace". Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace.
Kromě Rúháního a Zarífa Zaorálek potká také ministra průmyslu a dolů Mohammada Rezu Nematzadého, ministra financí Alíma Tadžebníjá nebo předsedu parlamentu Alíma Larídžáníma. Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální situaci včetně boje proti extremismu a terorismu.
Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví. Celkem se má jednat o zástupce 51 firem v rámci podnikatelské mise Hospodářské komory.
"Ministr Zaorálek v Íránu zahájí hned dvě podnikatelská fóra, která jsme zde naplánovali. První se uskuteční ve městě Isfahán, následně pak podnikatelé usednou ke stolu s představiteli íránských podniků i v hlavním městě Teherán," říká předseda Zahraniční sekce Hosporářské komory ČR Ilja Mazánek, který za týden podnikatele do Íránu povede. Součástí cesty pak bude i návštěva vybraných íránských firem.
Írán nabízí silné obchodní příležitosti. V Teheránu by měla být v budoucnu otevřena zahraniční kancelář agentury CzechTrade. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) také zahájila projednávání nových obchodních případů do země, zatím ve fázi poradenství a předběžného posouzení. Podmínkou pro zahájení konečného posouzení obchodních případů je odvolání sankcí znemožňujících vývoz do Íránu v následujících měsících.
Český vývoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 163 milionů korun. Před deseti lety přitom byla roční hodnota vývozu čtyřnásobná. České firmy v posledních letech vyvážely do Íránu hlavně sklo, kuchyňské zboží či léky. Opačným směrem mířily vinné hrozny, ovoce, ořechy či koberce.
V posledních dnech vzbudila pozornost především Zemanova návštěva Číny, kde chce v prvních zářijových dnech oslavit výročí konce druhé světové války v Asii. Do země pojede jako jediný západoevropský státník, zúčastní se také vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu. To se stalo symbolem porušování lidských práv, když na něm byly v roce 1989 zmasakrovány stovky demonstrujících studentů.
Proti cestě dnes na jednání vlády hlasoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), hlasování se podle něj zdrželo několik dalších ministrů napříč politickým spektrem. "Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim," řekl Herman ČTK. Připomněl pronásledování lidí z hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a některých křesťanských kruhů. Podle Hermana na vládě nezazněla vysloveně kritika Zemanovy cesty do Číny. "Spíše upozornění na to, že je třeba zohlednit lidskoprávní téma při rozhovorech s představiteli Číny," podotkl.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Lubomír Zaorálek , Vláda ČR , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
před 2 hodinami
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
před 4 hodinami
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
před 4 hodinami
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
před 5 hodinami
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
před 6 hodinami
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
před 6 hodinami
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
před 8 hodinami
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
před 8 hodinami
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
před 9 hodinami
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
před 10 hodinami
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
před 10 hodinami
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
před 10 hodinami
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
před 11 hodinami
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
před 12 hodinami
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
před 13 hodinami
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
před 14 hodinami
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
před 15 hodinami
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
Americký prezident Donald Trump i přes nedávné soudní komplikace dál stupňuje svou obchodní válku a ohlásil zavedení nových patnáctiprocentních globálních cel. Tento krok přichází bezprostředně poté, co Nejvyšší soud označil jeho předchozí nouzová cla za nezákonná. Federální úřad celní a hraniční ochrany potvrdil, že sběr těchto zneplatněných poplatků bude ukončen dnes po půlnoci východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák