Praha - Miloši Zemanovi by v příštích volbách dala hlas třetina oprávněných voličů. Jako možné uchazeče o prezidentský úřad ve volbách 2018 lidé navrhují hlavně minulé kandidáty, z dalších osobností je nejčastěji jmenován Andrej Babiš. Uvedla to dnes agentura ppm factum.
Na otázku, zda by Miloši Zemanovi – pokud by kandidoval – dali v příštích volbách svůj hlas, reaguje třetina občanů (33 %) kladně, 56 % záporně a 11 % neví, zda by ho volilo. Na základě této kvantifikace lze soudit, že Miloš Zeman si v zásadě udržuje svůj okruh příznivců v rozsahu, v jakém byl zvolen ve 2. kole prezidentských voleb – tehdy mu dalo hlas 32 % všech oprávněných voličů.
Tento okruh se pochopitelně rekrutuje především z těch občanů, kteří Zemana volili v roce 2013 v prvním kole (z nich by mu v příštích volbách dalo hlas, rozhodně nebo spíše, 80 %) nebo mu dali hlas v kole druhém (z nich by současného prezidenta volilo 70 %). Určitý počet hlasů by mohl získat i od lidí, kteří se minule 2. kola neúčastnili – 17 % z nich by ho rozhodně nebo spíše volilo. Z tábora těch, kteří hlasovali pro K. Schwarzenberga, by Zemanovi dalo hlas jen 5 %, informauje factum.cz.
Mezi častější příznivce Miloše Zemana patří lidé s nižším hrubým příjmem domácnosti a zejména vyšší věkové skupiny. Zatímco mezi mladšími občany ve věku do 44 let by současnému prezidentovi dal svůj hlas, rozhodně nebo spíše, asi každý pátý, mezi 45-59letými je to dvojnásobný podíl a mezi seniory od 60 let by ho volil každý druhý.
Z hlediska volebních preferencí patří do okruhu potenciálních voličů Miloše Zemana častěji příznivci KSČM (60 % z nich by mu dalo hlas) a ČSSD (58 %). V elektorátech dalších stran je Zemanova podpora zřetelně nižší. Mezi stoupenci KDU-ČSL by ho volilo 36 %, ANO – 27 %, ODS – 12 %, TOP 09/STAN – 9 %. (Údaje za příznivce ODS a KDU-ČSL jsou vzhledem k jejich nízkému zastoupení ve výběrovém souboru pouze orientační.)
Respondenti měli uvést také osobnosti, které by podle nich měly kandidovat v příštích prezidentských volbách a kterým by dokázali dát hlas. Kromě současného prezidenta lidé uvádějí A. Babiše (7 %), J. Fischera (6 %), dále K. Schwarzenberga, J. Dienstbiera, T. Okamuru atd.
Obecně lze konstatovat, že v odpovědích respondentů se objevují hlavně jména bývalých prezidentských kandidátů. Výjimkou je již jmenovaný Andrej Babiš, dále se 3 % premiér Bohuslav Sobotka a s četnostmi okolo 1 % další osobnosti, které se objevují v mediálních diskusích o příštích kandidátech: Tomáš Halík a Zdeněk Škromach.
Podpora minulých prezidentských kandidátů se rekrutuje zejména z okruhů lidí, kteří je volili před půldruhým rokem. Andreje Babiše jmenovali častěji ti občané, kteří tehdy v 1. kole dali hlas Janu Fischerovi (16 % z nich) a ve druhém kole Karlu Schwarzenbergovi (11 %).
Lidé, kteří minule ve 2. kole volili M. Zemana, nyní nejčastěji jmenují jako „svého kandidáta" opět současného prezidenta (23 % z nich), dále J. Fischera (9 %), A. Babiše (7 %), J. Dienstbiera (5 %) a T. Okamuru (4 %).
Ti, kteří hlasovali pro K. Schwarzenberga, uvádějí opět jeho (13 %), dále A. Babiše (11 %), J. Fischera (6 %), J. Dienstbiera (5 %), T. Fischerovou a T. Okamuru (po 4 %). Vezmeme-li v úvahu, že K. Schwarzenberg velmi pravděpodobně příště kandidovat nebude, je zatím největším „favoritem" jeho bývalých příznivců Andrej Babiš.
Související
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
prezident čr , Miloš Zeman , průzkumy
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
před 3 hodinami
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
před 4 hodinami
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
před 4 hodinami
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
před 5 hodinami
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
před 6 hodinami
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
před 6 hodinami
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
před 7 hodinami
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
před 8 hodinami
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
před 9 hodinami
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno před 9 hodinami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
před 10 hodinami
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
před 11 hodinami
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
před 11 hodinami
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
před 12 hodinami
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
před 13 hodinami
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
před 14 hodinami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 14 hodinami
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 15 hodinami
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 16 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě