Migrační vlna? Evropa reaguje zkostnatěle, míní Stropnický i Fiala

Praha - Do dnešního pořadu Partie televize Prima byli pozváni ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a šéf ODS Petr Fiala. Oba se shodli na tom, že Evropa selhává při řešení migrační krize. Vyslovili se také proti kvótám a jsou pro zvýšení ochrany schengenských hranic.

Osmadvacítka na migrační vlnu podle Stropnického reaguje zkostnatěle, projevují se všechny nedostatky její "chatrné nebo téměř neexistující společné zahraniční a bezpečnostní politiky".

"Jestli Evropa v něčem páchá sebevraždu, tak je to způsob řešení té migrační krize formou kvót; přerozdělováním lidí tam, kde ty lidi ani být nechtějí," míní šéf opoziční ODS. Stropnický ve shodě s ním ke kvótám podotkl, že být proti nesmyslu nevyžaduje zvláštní inteligenci.

Za jednu z cest k řešení migrační krize vidí oba politici stabilizaci Blízkého východu a zemí, odkud uprchlíci přicházejí. Shodli se také na důslednějším boji proti Islámskému státu. Fiala vyjádřil přesvědčení, že vojenská akce proti němu bude dříve či později nevyhnutelná.

Podle dřívějšího vyjádření ODS musí v souvislosti s tragickou smrtí mnoha uprchlíků politici konečně začít situaci nezvládnuté imigrační vlny řešit. ODS mimo jiné požaduje zvýšení trestů za převaděčství, zvýšení rozvojové pomoci na 0,33 % HDP a zřízení záchytných zón za hranicemi EU.

„Musíme si uvědomit, že imigrační krize není krátkodobým problémem. Musíme proto hledat rozumná řešení a bránit extremistům, aby se tématu ujali. Chápu, že lidé mají strach, ale nesmíme se nechat tímto strachem ovládnout, propadnout hysterii," uvedl Fiala.

Zároveň občanští demokraté odmítají postup některých německých představitelů, kteří imigrantům slibují, že z Německa nebudou vyhoštěni. Touto výzvou podle ODS motivují další, aby se vydali na riskantní cestu do Evropy. Větší počet běženců navíc podporuje pašeráky, kteří z cizího neštěstí profitují.

Související

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Více souvisejících

uprchlíci Martin Stropnický Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy