Praha - Dnes jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) uvedl, že migrační proud do ČR v posledních dnech slábne. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dodal, že nejsou informace o tom, že by mezi uprchlíky zadrženými v Česku byl někdo napojený na Islámský stát.
Podle Sobotky je velmi pravděpodobné, že Islámský stát a jeho odnože působí v uprchlických táborech. "Ale pokud jde o situaci na území České republiky...nemáme informace o tom, že by přímo tady v České republice byl zachycen někdo, kdo by mohl být podezříván z teroristických aktivit v souvislosti s tímto migračním proudem," konstatoval Sobotka.
Počet migrantů zadržených v Česku v posledních dnech klesá, uvedl Chovanec. "Lze predikovat, že migrační vlna bude kulminovat a bude oslabovat po říjnu, ale samozřejmě s jarem může přijít další vlna," podotkl také.
„Očekáváme, že se migrační vlna podstatně sníží vlivem zhoršujícího se počasí. Po 15. září, kdy Maďarsko dokončí plot na hranici se Srbskem, se dají očekávat dvě varianty. Migranti plot buď prorazí, nebo najdou jinou migrační cestu, která by mohla vést přes Chorvatsko. V tomto případě by to znamenalo odklon migrantů z České republiky. Vývoj situace bude zřejmý až koncem září," uvedl již včera ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.
Česko má nyní přes 300 volných míst. Od 1. října bude otevřen objekt v Drahonicích na Lounsku s kapacitou 220 míst, od začátku příštího roku pak zařízení v Balkové na Plzeňsku s kapacitou 200 míst.
Chovanec dále uvedl, že Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) posiluje zastoupení v zemích dotčených migračním pohybem. V minulých dnech podle něj zástupce ÚZSI znovu nastoupil do Srbska. Vnitro vyslalo své lidi i do Makedonie, Turecka a posiluje svou účast i ve státech typu Rakouska nebo Maďarska.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Milan Chovanec , uprchlické tábory
Aktuálně se děje
včera
Bývalý princ Andrew je opět na svobodě. Vyšetřování ale pokračuje
včera
Muž mohl mít na svědomí tři životy. Napadl taxikářku, pak se srazil s autem
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
včera
Curleři se dočkali první výhry pod pěti kruhy. V akci byli sdruženáři, bronz v Big Airu získal pražský rodák
včera
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
včera
Zemřel Jim Čert, hudebník s komplikovanou minulostí
včera
Všichni jsou si rovni před zákonem, řekl Starmer ke kauze bývalého prince Andrewa
včera
ZOH: Slalom rozhodl nedokončenou jízdou McGrath, týmový závod skokanů chumelenice
včera
Zimní počasí potrápí jih republiky. Hrozí komplikace v dopravě
včera
Pavel jmenuje Červeného ministrem v pondělí, potvrdil budoucí šéf resortu po schůzce na Hradě
včera
Raději pavouky než Trumpa. Průzkum zjistil, který hmyz je populárnější než prezident USA
včera
Policie prohledává Andrewovo sídlo. Král Karel, princ William a vévodkyně Kate jsou hluboce znepokojeni
včera
Za zatčením Andrewa zřejmě stojí britská skupina Republic. Přiznejte, proč jste ho chránil, tlačí na krále
včera
Policie zatkla Andrewa v den jeho narozenin. Teď může prohledat jeho sídlo
včera
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
včera
Trump stojí na prahu životního rozhodnutí. Američanům dodnes nevysvětlil, proč by chtěl zaútočit na Írán
včera
Bratr britského krále, bývalý princ Andrew, byl zatčen policií
včera
Větrné elektrárny jsou pro hlupáky, prohlásil Trump. Shodou v době, kdy polovina Evropy postaví obří centrum
včera
CNN: Americká armáda může zaútočit na Írán už o víkendu
včera
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen na doživotí
Jihokorejský soud uznal bývalého prezidenta Jun Sok-jola vinným z osnování vzpoury a odsoudil jej k doživotnímu trestu odnětí svobody. Pětašedesátiletý politik čelil obžalobě v souvislosti se svým neúspěšným pokusem o zavedení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek představuje vyvrcholení největší politické krize v zemi za poslední desetiletí.
Zdroj: Libor Novák