Praha - Včerejší bouřlivé jednání o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou doprovázely bouřlivé výstupy jednotlivých poslanců. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve svém projevu v Poslanecké sněmovně upozornil, že jako jediný stát nejsme schopni tuto pro Ukrajinu nesmírně důležitou dohodu odhlasovat, což z nás dělá ostudný stát.
"Pamatuji si, jak za bývalé vlády byla uzavřena, a je načase, abychom ji konečně taky v této sněmovně odsouhlasili. Už budíme ostudu po celé Evropě, poněvadž jako jediný stát nejsme schopni tuto pro Ukrajinu nesmírně důležitou dohodu odhlasovat. Ano, je pravda, že hospodářská situace na Ukrajině není dobrá a že tam jsou různé neduhy. Ale provádět reformy a povznést hospodářství v zemi, která se nacházela po dlouhou dobu ve válce, je velice obtížné a samozřejmě to také vyčerpalo prostředky této země," uvedl včera šéf TOP 09.
"Mluvilo se zde o zákazu komunistické strany. Já nejsem toho názoru, že by ty zákazy měly býti. Nicméně bych rád připomněl, že ze strany vlády na Ukrajině byl shora nařízen hladomor a miliony Ukrajinců v 30. letech zahynuly hladem. Děti, ženy, muži, starci, všichni. Ten hladomor si ani nemůžeme představit, když se člověk na ta čísla podívá. Kolik Ukrajinců v době vlády komunistické strany bylo popraveno, ať to bylo před válkou, za války a po válce. To všechno musíme brát na vědomí, chceme-li odsuzovat Ukrajince, že tady snad porušují jistá pravidla. Jak říkám, já s tím nesouhlasím, ale nemá smysl zakazovat komunistickou stranu. Ale pochopitelné to po těchto zločinech je, to ano. A to bych vám všem rád dneska připomněl, kolik milionů, u nás to byly tisíce, kolik milionů na Ukrajině díky krutovládě komunistické strany zahynulo," dodal.
Podotkl, že Ukrajina je evropská země, která je spojena s Evropou mnoha pouty. "Nesmíme zapomenout, že zde v Praze, na Slovanském ostrově, vystoupili při sjezdu v roce 1848 Ukrajinci poprvé zase jako nezávislý národ. I to bych vám rád připomněl, že tady máme staré vztahy s Ukrajinou. Ukrajinci od nás právem očekávají, že budeme vstřícní, neboť pro ně je přístup k evropskému trhu, pomoc ze strany Evropské unie opravdu životní otázka. Mnohem důležitější, než to bylo pro nás v 90. letech, když jsme o to usilovali," prohlásil kníže.
"Řekl bych, že je to otázka cti každého Čecha, aby dneska Ukrajině pomohl, byť souhlasím v mnohém s kritikou vlády, že je to ještě země, která bojuje o perfektní demokracii, bojuje o právní stát. Je zde mnoho neduhů a rozšířená korupce. To bychom jim ovšem neměli tolik vyčítat, v tom jsme také mistři. Ale je pravda, že reformy začaly a mnohé se vylepšilo. A to v době, kdy sousední Rusko vedlo válku proti Ukrajině, obsadilo kus Ukrajiny a anektovalo Krym. To všechno si musíme uvědomit. Je naší povinností, abychom této evropské, nám spřízněné a přátelské zemi (nesčetní Ukrajinci bydlí a pracují u nás a jsou bezvadní sousedé) teď pomohli," uvedl.
"Asociační dohoda je opravdu nejdůležitější smlouva, kterou Ukrajina v posledních letech uzavřela. A vyjednali ji dobře. Už za staré vlády vyjednávali velice tvrdě pro Ukrajinu. Já si pamatuji, jak jsem ještě jezdil do Bruselu. Všichni si vážili ukrajinských vyjednavačů za to, že opravdu za svou zemi bojovali. Teď je čas na to, abychom také ze strany Evropské unie, tj. včetně České republiky, splnili závazky, pomohli Ukrajině a konečně tuto asociační dohodu odsouhlasili. Neboť, jak jsem již řekl na začátku, už jsme ostudou v Evropě, jak nejsme schopní tuto asociační dohodu spřátelené, příbuzné zemi odhlasovat," uzavřel.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 1 hodinou
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 2 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 2 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 4 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
Kriminalisté se od pondělí zabývají pokusem o vraždu v plzeňské věznici. V případu budou probíhat procesní úkony se zainteresovanými osobami. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.
Zdroj: Jan Hrabě