Praha - Analýza pro ministerstvo práce ukázala, že chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Jejich počet se od roku 2006 zdvojnásobil a nyní jich je přes 600. Žije v nich až 115 tisíc lidí, před devíti lety to bylo 80 tisíc. Města a obce proto dostanou od vlády návod, jak mají postupovat při řešení problémů v sociálně vyloučených lokalitách a jaké k tomu mohou využít nástroje.
„Byla zpracována určitá kuchařka, která bude teď dána obcím. Obce díky ní mají přehled o všech dotačních programech," uvedl Sobotka. Na zpracování návodu se podílela ministerstva školství, práce, pro místní rozvoj, vnitra a ministr pro lidská práva. Podle něj je výsledkem "nabídka koordinovaného řešení", a to ve vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních službách a v prevenci kriminality.
Sobotka také uvedl, že už v úterý mluvil se starosty o vzniku nového dotačního programu, odkud by mohly radnice získávat od příštího roku peníze na bourání vybydlených objektů. Celkem by mohlo jít až o 100 milionů korun. Podporu by měly obce získat tehdy, pokud na místě zchátralých obecních domů vybudují něco prospěšného - hřiště, dětské centrum či podobné stavby.
Vládní agentura pro sociální začleňování chystá projekt, do něhož se má zapojit sedm desítek měst. Z evropských fondů by na své projekty mohly podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera získat až deset miliard korun. Další peníze by mohly přitéct do měst, která zvolí vlastní cestu a budou chtít řešit potíže samy bez agentury, dodal ministr.
Do poloviny příštího roku by měl vzniknout zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit od ledna 2017. „Byli bychom rádi, aby byl schválen do konce volebního období. Vláda ho chce dotáhnout do konce," uvedl premiér. Podle něj stát bude muset na sociální bydlení vyčlenit i potřebné prostředky.
„Chudoba a sociální vyloučení představuje jeden z klíčových problémů, jemuž čelí současná společnost. Úspěšné a trvalé sociální začleňování vyžaduje koordinovaný přístup v oblastech, kterými jsou vzdělávání, zaměstnanost, bydlení, sociální služby a sociální práce, zdraví, prevence kriminality a bezpečnost, finanční gramotnost a eliminace zadlužení," uvedl na sociálních sítích Dienstbier.
Související
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
Nový termín komunálních voleb. V obcích půjdou lidé k urnám v září
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 8 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák