Praha - Česká republika se v souvislosti s migrační krizí připravuje na případné obnovení hraničních kontrol. Ministerstvo vnitra na jednání Bezpečnostní rady státu předložilo analýzu situace na hranicích s Rakouskem, zpracuje i možnosti pro hranice s Polskem a Slovenskem. Rada se zabývala také takzvaným protiteroristickým balíčkem, což jsou opatření, kvůli nimž by se musely měnit některé zákony. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že Česku aktuálně nehrozí teroristický útok.
Vnitro se v analýze zabývalo tím, jakou infrastrukturu by Česko mohlo pro hraniční kontroly využívat. Po vstupu do schengenského prostoru se totiž nepoužívané celnice zrušily a prodaly nebo pronajaly. "My jsme dostali za úkol zmapovat ty zbytky, které stát vlastní - to znamená pozemky, které by šlo využít jako kontrolní stanoviště," uvedl Chovanec.
Vláda podle něj spíše uvažuje o využití mobilních přístřešků než o zpětném výkupu budov. Dodal, že na dnešním jednání se mluvilo o situaci na hranici s Rakouskem, u níž se předpokládá největší tlak v souvislosti s migrací. Ministerstvo nyní začne pracovat na analýze pro polskou a slovenskou hranici.
Bezpečnostní rada státu se podle Chovance zabývala také protiteroristickým balíčkem opatření, jejichž zavedení by si vyžádalo i zásah do platných zákonů. K obsahu balíčku se podrobněji nevyjádřil.
Většina z více než dvouhodinové debaty byla věnována reakci České republiky na migrační vlnu a případné hrozbě teroristického útoku. Chovanec vyloučil, že by Česko bylo aktuálně ohroženo, přesto však do konce roku zůstanou v platnosti opatření, která vláda přijala po teroristických útocích v Paříži. "Nemáme jednu jedinou informaci o tom, že by se něco takového mělo stát," uvedl Chovanec. "Česká republika v současné době nemá vyšší bezpečnostní stupeň rizika," ujistil.
Předmětem jednání byla také první část bezpečnostního auditu, který ministru vnitru zadal premiér Bohuslav Sobotka. Chovanec informoval o tom, že jeho součástí je zavedení čtyř stupňů ohrožení. Systém bezpečnostních stupňů především jasně stanoví rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou.
Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny, která slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb. Za určitých okolností by mohl podle návrhu o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda by potom ale musela jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , hranice , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
před 1 hodinou
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
před 2 hodinami
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
před 3 hodinami
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
před 4 hodinami
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 5 hodinami
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 5 hodinami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 6 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 7 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 7 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 8 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 9 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
Evropská unie zvažuje, že by budoucím členským státům na několik let odepřela právo veta. Tento krok má učinit rozšiřování unijního bloku politicky přijatelnějším v době, kdy se unie snaží o přijetí nových zemí ještě před koncem tohoto desetiletí. Podle plánů, kterými se zabývá Evropská komise, by kandidátské státy, jako je Moldavsko nebo země západního Balkánu, po svém vstupu do EU automaticky nezískaly právo vetovat zahraničněpolitická rozhodnutí či jiné záležitosti schvalované jednomyslně, například otázky zdanění.
Zdroj: Libor Novák