Vulgarity, ponižování oponentů. Zeman i Kalousek používají stejné zbraně, říká politolog

Praha – Prezident Miloš Zeman a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek mají něco společného. Podle politologa Lukáše Jelínka je to politika dělaná na efekt, ponižování oponentů a posedlá gesta. Ve svém komentáři pro Český rozhlas Plus se vrátil k Zemanovu vystoupení na Frekvenci 1, kde hlava státu v přímém přenosu opět použila některé vulgarity.

Jelínek připomíná Zemanovy vulgarity, nic na nich prý nemění ani to, že opět citoval třetí osobu. „Prezident je zasrané fašistické hovado a až chcípne, tak se ožeru," citoval Zeman před několika dny v rádiu aktivistu Tomasze Peszynského, který organizoval demonstraci na podporu premiéra Bohuslava Sobotky.

Politolog připomíná, že podobná slova často používá i při setkání s veřejností nebo na cestách po českých krajích. „Můžeme se jen přít, zda jde o kalkul, nebo o koprolálii. Jako koprolálie se označuje patologický sklon používat tzv. fekální řeč, respektive vykřikovat neslušná slova. Občas se ale vyskytuje též jako slohový prvek v pornografické literatuře," uvádí s tím, že tento fakt by nebyl na prezidentovo odvolání z funkce.

Pravděpodobnější tak podle Jelínka je, že se prezident myslí, že se takovým slovníkem přiblíží svým „vulgárním voličům". „Snaží se jim říct: Jsem váš, lidový, stejný jako vy! Odpovědnost k postu, který zastává, jej netrápí. Prostě si něco vyhodnotí jako dobrý nápad – a udělá to," uvádí v komentáři politolog.

Podobně to prý má třeba i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten podle něj odkrývá „agentské pozadí politiky". „Minulý týden třeba zapochyboval, zda Putinovým agentem není ministr spravedlnosti Pelikán, který nevydal Američanům Libanonce Fajáda, jenž proti našemu západnímu spojenci osnoval trestnou činnost," připomíná politolog. Dříve se už také exministr financí veřejně zabýval spojením StB a Andreje Babiše, nebo kontakty Miloše Zemana a Kremlu.

„Zemanovy a Kalouskovy přešlapy mají společného jmenovatele. Je jím politika dělaná na efekt, posedlá gesty, nálepkami, ponižováním oponentů. Pro racionální diskusi v ní prostor není," srovnává politolog a dodává, že hlavním cílem není přesvědčit voliče argumenty a širokým programem. „Kdo by se namáhal!? Vždyť by to vyžadovalo přemýšlet, formulovat, vyvracet námitky. Když ale naopak vysunete do popředí styl, tu podbízivý, tu agresivní, máte šanci někoho na svoji stranu zlákat bez větší námahy," rýpnul si Jelínek.

Související

Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.
Miloš Zeman

Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman

Bývalý prezident Miloš Zeman se domnívá, že chybu udělali oba hlavní aktéři aktuálního sporu mezi Pražským hradem a Černínským palácem. Petr Pavel se podle předchůdce v úřadu dopustil dokonce hned několika chyb. Zeman se tak vyjádřil v rozhovoru pro deník Blesk. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Miroslav Kalousek Lukáš Jelínek -

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí

Nadcházející víkend přinese do Česka proměnlivý charakter počasí, kdy se po vlhčí sobotě dočkáme výrazně slunečnější a teplejší neděle. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy