Praha - Do únorového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byla zařazena otázka zjišťující, ve kterých případech by se měli podle účastníků výzkumu na rozhodování podílet volení zástupci a ve kterých přímo občané.
Čtyřpětinová většina dotázaných (81 %) se domnívá, že o místních otázkách by měli rozhodovat přímo občané (41 % rozhodně přímo občané, 40 % spíše přímo občané). V případě celospolečenských otázek by rozhodování nechalo na občanech 54 % respondentů (16 % rozhodně, 38 % spíše).
Jak uvedl soc.cas.cz, rozhodování o zákonech a mezinárodních smlouvách by většina oslovených občanů svěřila voleným zástupcům. V případě významných zákonů je pro přímé rozhodování občanů 31 % (naopak 65 % je proti) a pro rozhodování občanů o významných mezinárodních smlouvách jen 18 % (a 77 % je proti).
Preference rozhodování volených politiků mírně stoupají se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně domácnosti, rostoucím vzděláním, zvyšujícím se zájmem o politiku, narůstající ochotou jít volit a především s rostoucí spokojeností s politickou situací a narůstající důvěrou v ústavní politické instituce s výjimkou prezidenta.
Určitá souvislost byla zjištěna i s levopravou orientací, když k rozhodování volených politiků tíhnou ve zvýšené míře ti, kdo se hlásí k pravému středu či k pravici.
Z hlediska meziročního srovnání došlo k určitému poklesu preference rozhodování politiků o významných zákonech a o mezinárodních smlouvách ve prospěch přímého rozhodování občanů (posun o cca 6 procentních bodů v obou případech), čímž se názory v těchto otázkách vrátily na úroveň z let 2012 až 2013. Postoje k rozhodování o významných místních a významných celospolečenských otázkách se v čase mění jen minimálně a ani v letošním výzkumu u nich nebyl zaznamenán žádný statisticky významný posun.
Související
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
ANO první, Starostové by přeskočili ODS. Kubovo hnutí by do Sněmovny neproniklo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
před 2 hodinami
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
před 3 hodinami
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
před 5 hodinami
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
včera
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
včera
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
včera
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
včera
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
včera
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
včera
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
včera
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
včera
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
včera
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
včera
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
včera
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
včera
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
včera
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
včera
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
včera
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
včera
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
Začalo čtyřdenní velikonoční volno, které má doprovázet poměrně teplé počasí. Maximální teploty během období překročí 20 stupňů. K jarním svátkům se zároveň vztahuje spousta pranostik. Často jde jen o pověry, zdůraznili meteorologové.
Zdroj: Jan Hrabě