Praha - Cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace černouhelné OKD. Kabinet nyní vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy.
Na briefingu po ranním jednání rozšířeného předsednictva vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). OKD v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh.
"Dohodli jsme se na tom, že na příštím jednání vlády, které bude příští středu, bude ministryně práce a sociálních věcí (Michaela Marksová, ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti včetně přípravy žádosti na čerpaní prostředků z evropského globalizačního fondu na rekvalifikace. Ministr průmyslu (Jan Mládek, ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů pro propuštěné horníky, pro případ, že bude docházet k propouštění," uvedl Sobotka.
Příštího jednání vlády se podle premiéra zúčastní také předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, aby ministry informoval o tom, jak bude v dolech v příštích dnech a měsících zajištěna bezpečnost. Možné mimořádné jednání celé vlády, o kterém v úterý mluvil Mládek, se podle Sobotky ale neuskuteční. Premiér ale počítá s tím, že se ministři na svých zasedání v příštích měsících budou situací v OKD zabývat pravidelně.
"Myslím, že jsme všichni čekali, že to dopadne insolvencí. Reorganizace v rámci insolvence je dobrá zpráva pro OKD, protože budou zmrazeny závazky, které jsou pro společnost nevýhodné," řekl dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka bere vláda situaci velmi vážně. "Všechny resorty jsou připraveny se podílet na společném řešení, které bude výhodné především pro zaměstnance," uvedl.
Související
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí
OKD , Bohuslav Sobotka , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
před 1 hodinou
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
před 2 hodinami
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
před 3 hodinami
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
před 4 hodinami
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 5 hodinami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 6 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 7 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 7 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 9 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.
Zdroj: Libor Novák