Praha - Česko si právě dnes připomíná 71. výročí konce druhé světové války. Politici v čele s prezidentem Milošem Zeman se sešli na Vítkově, kde se konala tradiční vojenská přehlídka. Na oslavy dorazili také veteráni.
Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských a policejních jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním pak proletěla dvojice armádních stíhaček Gripen a Letoun Challenger CL 601.
Akce na Vítkově se účastnili také předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, ministři obrany a kultury Martin Stropnický a Daniel Herman, pražská primátorka Adriana Krnáčová a kardinál Dominik Duka.
Zeman po ukončení piety novinářům připomněl, že výročí konce války v Česku právě 8. května je aktuální stále. Na jeho návrh z počátku 90. let se slaví v tento den, nikoli o den později jako v době komunistické minulosti. "Není na škodu si nastudovat trochu historie a dozvědět se, kdy byla podepsána kapitulace v Remeši, zdůrazňuji v Remeši, v Berlíně byla až druhá a kapituluje se zpravidla jenom jednou," poznamenal.
Sobotka v tiskovém sdělení varoval před nebezpečím politické ideologie založené na uvažování v kategoriích 'my a oni'. "Paušální odsuzování a šíření předsudků na základě pohlaví, náboženství, politického názoru, sexuální orientace či původu vždy plodí v konečném důsledku jen zlo a násilí," uvedl. Zdůraznil taky nutnost aktivní občanské obrany demokratických hodnot.
Piety se účastnili i někteří váleční veteráni. "Je nás stále méně a méně," postěžoval si brigádní generál Miloslav Masopust, který tyto příležitosti vždy vnímal i jako setkání s přáteli. Dnes usedl vedle posledního žijícího parašutisty, brigádního generála Jaroslava Klemeše.
Válečných veteránů, kteří by se mohli oslav konce druhé světové války účastnit, ubývá každým rokem. Od loňska, kdy Česko slavilo "kulaté" výročí 70 let od skončení války, podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka zemřelo asi 300 veteránů. Druhoválečných bojovníků tak nyní žije mírně nad 700.
Související
80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
oslavy konce války Vítkov , Miloš Zeman , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Rozhovory zaměřené na ukončení války na Ukrajině přinesly významný pokrok, tvrdí Witkoff
před 1 hodinou
Počasí: Teploty budou dál klesat, naměříme až -12 stupňů
včera
Další dohra Epsteinových spisů: Firmy bývalé členky britské královské rodiny míří do likvidace
včera
Znepokojivý průzkum: Pětina Evropanů by uvítala diktaturu
včera
Poslední zápasy základních skupin hokejového turnaje určily dvojice pro předkolo
včera
Nejlepší český biatlonový výsledek na Hrách. Mužská štafeta vybojovala šesté místo
včera
Byla to zase fuška. Postup do čtvrtfinále je sice v kapse, ale Češi musí před Kanadou leccos zlepšit
včera
Pavel jmenuje Červeného v pondělí. Podpořil zákaz sociálních sítí pro děti
včera
Rusku se nelíbí zabavování stínové flotily. Pohrozilo Evropě nasazením válečného námořnictva
včera
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
včera
Začalo další klíčové jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem. Průlom se neočekává
včera
Zemřel bojovník za občanská práva Jesse Jackson. Jeden z nejvýznamnějších politiků a přítel Luthera Kinga
včera
Online fakturace jako cesta k úspěšnému podnikání: Jak na papírování bez stresu
včera
Druhé kolo jaderných rozhovorů mezi Íránem a Spojenými státy trvalo pouze čtyři hodiny
včera
Výbor Sněmovně nedoporučil vydat Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání
včera
Trump ostře zkritizoval vystoupení politiků na MSC. Podal si Clintonovou i Newsoma
včera
Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU
včera
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
včera
Demonstrace, jak hluboce Rusko pohrdá mírovým úsilím. Sybiha v době začínajících rozhovorů nešetří kritikou
včera
EU vzkazuje úřadům a neziskovkám: Nenechte se zastrašit rostoucím tlakem ze strany USA
Vysoký představitel Evropské komise Prabhat Agarwal vyzval evropské regulátory a neziskové organizace, aby se nenechali zastrašit rostoucím tlakem ze strany Spojených států. Ve svém projevu na univerzitě v Amsterdamu reagoval na eskalující spor mezi Bruselem a Washingtonem ohledně Aktu o digitálních službách (DSA). Agarwal zdůraznil, že Komise plně stojí za svými týmy i občanskou společností, které čelí útokům kvůli vymáhání těchto pravidel.
Zdroj: Libor Novák