Praha - Astrofyzik Jiří Grygar, který požádal o vyřazení se seznamu osob doporučených pro státní vyznamenání, se nevzdal pocty kvůli tomu, že by ji měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana.
Dnes to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří politici však Grygarovu zdrženlivost vnímají jako gesto vzdoru. Podle Ovčáčka Grygarův postoj vysvětluje e-mail od občana z Plzně, který vědce na vyznamenání navrhl. V něm se píše, že podobně postupoval už v minulosti.
"Vím, že to v žádném případě nesouviselo s osobou současného nebo minulého prezidenta," stojí v e-mailu, který mluvčí prezidenta zveřejnil na svém facebooku. ČTK Ovčáček sdělil, že e-mail přišel od občana z Plzně, který známého vědce na státní vyznamenání navrhl.
"Když jsem s návrhem seznámil dr. Jiřího Grygara, dozvěděl jsem se, že podobný nápad se už před lety zrodil v hlavách poslanců Parlamentu ČR a i Senátu ČR. Dr. Grygar ještě v zárodku tuto myšlenku zastavil," píše občan.
V závěru mailu, který je adresován prezidentovi, Kanceláři prezidenta republiky, poslancům a předsedovi Organizačního výboru Parlamentu ČR, jeho autor svůj návrh na nominaci Grygara stahuje.
Související
Šéf ČT Dvořák, Halík, Horáček či Pithart podpořili nejnovější výzvu. Chtějí "nastavit mantinely" politikům
Drahoše přišla do štábu podpořit řada osobností
Jiří Grygar , Jiří Ovčáček , státní vyznamenání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 3 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 5 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nedělním večerním projevu oznámil, že na pondělí plánuje klíčové rozhovory zaměřené na formulování strategie pro ukončení války za podmínek přijatelných pro Ukrajinu. Cílem je zhodnotit aktivní operace a stanovit další postup, který by vedl k vynucení konce konfliktu.
Zdroj: Libor Novák