Šéf ČT Dvořák, Halík, Horáček či Pithart podpořili nejnovější výzvu. Chtějí "nastavit mantinely" politikům

Praha – Známé osobnosti českého veřejného života podpořily iniciativu „Mantinely demokracie“. Ta přináší „19 zásad odpovědné demokratické vlády“, kterými by se podle nich měli čeští politici řídit.

„Čím dál častěji zaznívá, že stát bude čelit snahám o oslabení řádné dělby moci a základních demokratických a ústavních principů. Oslovili jsme proto experty a s nimi sestavili seznam konkrétních zásad, které by žádná odpovědná demokratická vláda neměla porušovat. Pokud bude docházet k jejich porušování, my, občané, se musíme hlasitě ozvat!“ uvádí iniciativa.

Právě ony Mantinely demokracie teď chtějí signatáři předkládat politikům, stranám a především vládě. „Budeme chtít, aby se k jejich dodržování přihlásili. Ale jedině s vaší podporou dosáhneme toho, že to budou politici brát vážně,“ píše se v textu výzvy.

Požadavky jsou rozděleny do několika sekcí, jako třeba odpovědné vládnutí, odpovědné přijímání zákonů, nezávislost soudní moci nebo svobodná média. Podle tvůrců je výzva důsledkem snah některých politiků je překračovat. Výzvu iniciovala skupina Rekonstrukce státu.

Jeden z mantinelů například říká, že vláda, která nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, musí vládnout v demisi jen po nezbytně dlouhou dobu. Ministři by se neměli snažit ovlivňovat vyšetřování a rozhodování v trestních případech a ani zasahovat do činnosti Finanční správy, Finančního analytického úřadu a bezpečnostních sborů. Kabinet by podle výzvy také neměl obcházet služební zákon "neopodstatněnou systemizací služebních a pracovních míst". Vláda by také měla respektovat postavení veřejnoprávních médií a nedělat žádné kroky, které by směřovaly k jejich větší podřízenosti výkonné moci.

Seznam mantinelů vytvořili bývalý premiér Petr Pithart, právníci Karel Eliáš a Marek Antoš, sociolog Lukáš Linek, ekonom Edvard Outrata, politický analytik Lukáš Jelínek a odborníci z Rekonstrukce státu.

Pod výzvu už se podepsalo asi 700 osob. Podpořili ji například filozof Jan Sokol, astronom Jiří Grygar, teolog Tomáš Halík, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala, generální ředitel České televize Petr Dvořák, herci Tomáš Hanák, Marta Issová, Michal Horáček,  politoložka Vladimíra Dvořáková nebo pomocný biskup pražský Václav Malý.

Připojit se může každý, který s principy souhlasí. Zástupci Rekonstrukce státu hodlají v příštích týdnech obejít zástupce parlamentních stran, členy vlády a zákonodárce se žádostí o podpis výzvy.

Text výzvy

Vyzýváme zástupce parlamentních stran, aby se aktivně přihlásili k deklarovaným Mantinelům odpovědné demokratické vlády a v rámci svých možností se jich drželi, prosazovali je, hlídali jejich dodržování a informovali občany v případě, že by hrozilo jejich překročení.

Z úst mnoha respektovaných odborníků zaznívá v současnosti obava, že v České republice hrozí narušení demokratických principů. Častěji než kdykoli dřív tato varování vyslovují i zástupci politických stran ve Sněmovně. Tyto hlasy vnímáme se znepokojením, jelikož v případě, že by se zmiňované hrozby naplnily, přišly by vniveč mnohé pozitivní posuny v oblasti posílení demokracie, dobré správy, transparentnosti a boje proti korupci, kterých se v posledních letech pod tlakem občanské společnosti podařilo dosáhnout.

Vzhledem k tomu považujeme za důležité konkretizovat možné hrozby a vymezit mantinely, které by odpovědná demokratická vláda měla ctít, aby bylo zaručeno materiální dodržování Ústavy České republiky a nedošlo k ohrožení demokracie. Na podnět platformy Rekonstrukce státu jsme se proto zapojili do odborné debaty a pokusili se tyto principy zformulovat.

Ve svých úvahách vycházíme z Ústavou dané dělby moci a snažíme se postihnout aktuální hrozbu nežádoucích zásahů výkonné moci do moci soudní a zákonodárné i případné zneužití moci v rámci exekutivy. Vzhledem k tomu, že za čtvrtou moc ve státě lze považovat média, vymezujeme také základní principy, které by měly být zachovány, aby nedošlo k narušení jejich nezávislosti.

Deklarované principy samozřejmě nepředstavují vyčerpávající výčet. Vybrali jsme pouze ty parametry, jejichž sledování a naplňování považujeme v dnešní době za obzvlášť podstatné. Ani je ovšem nelze považovat samy o sobě za jednoznačnou záruku správného fungování demokratického právního státu. Přesto věříme, že upozornění na možné hrozby a přihlášení se politiků k dodržování a hlídání těchto Mantinelů přispěje k ochraně demokracie v našem státě i možnosti jejího dalšího rozvoje.

Vyzýváme proto zástupce parlamentních stran, aby se aktivně přihlásili k deklarovaným Mantinelům odpovědné demokratické vlády a v rámci svých možností se jich drželi, prosazovali je, hlídali jejich dodržování a informovali občany v případě, že by hrozilo jejich překročení.

Občany České republiky pak vyzýváme k tomu, aby se k naší výzvě připojili a dali tak najevo, že jim na zachování uvedených principů záleží. Je třeba, abychom apelovali na své politické představitele, aby překročení Mantinelů odpovědné demokratické vlády nedopustili.

Karel Eliáš, Edvard Outrata, Petr Pithart, Marek Antoš, Lukáš Linek, Lukáš Jelínek, Oldřich Kužílek, Jiří Skuhrovec, Tomáš Trenkler, Pavel Franc, Martin Kameník, Josef Karlický, Lukáš Kraus

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie politika Petr Pithart Petr Dvořák Jan Sokol Jiří Grygar Vladimíra Dvořáková Tomáš Halík Václav Malý

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy