Praha - Zhruba rok a půl před volbou nového českého prezidenta oznámil kandidaturu podnikatel Igor Sládek.
Kandidaturu zvažuje i několik dalších lidí, například textař Michal Horáček, europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Současný prezident Miloš Zeman, kterému končí mandát v březnu 2018, zatím neoznámil, zda bude kandidovat znovu. Podle mnohých náznaků ale s opětovnou kandidaturou počítá.
Podnikatel a investor Igor Sládek nejprve oznámil svoji kandidaturu prostřednictvím novinové inzerce v některých tuzemských denících, za kterou už dal asi milion korun. Tento týden pak novinářům řekl, že jeho kandidatura má být prostředkem k tomu, aby byly zviditelněny jeho názory především na problematiku migrace a zdravotnictví. "Už jsem se nemohl dívat na to, co politici předvádí," uvedl k hlavnímu důvodu své kandidatury. Sládek nechce podporu politických stran, bude tedy sbírat potřebných 50.000 podpisů.
Textař, spisovatel a producent Horáček tento týden zopakoval, že do úvah o prezidentské kandidatuře byl tak trochu "dotlačen" při dubnovém vystoupení v televizi. Překvapil ho mediální ohlas jeho vystoupení, nicméně sleduje, zda by získal širší podporu veřejnosti. Pokud se rozhodne pro kandidaturu, oznámí to na tiskové konferenci. Pokud ne, sdělí to prostřednictvím sociálních sítí. "V kladném případě by to nebyla kandidatura 'proti někomu', ale kandidatura založená na pozitivním programu," řekl ČTK Horáček.
Psali jsme: Zeman Horáčka zná, a tady je důkaz, tvrdí komentátorEuroposlanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnost za ODS Pospíšil se chce definitivně rozhodnout na jaře příštího roku podle toho, kteří kandidáti budou ve hře. "Mým cílem není drát se do prezidentského souboje v mém věku za každou cenu, ale přispět k tomu, aby Miloš Zeman byl poražen," řekl ČTK Pospíšil, který teprve loni dosáhl potřebných čtyřiceti let věku nutných pro kandidaturu.
Někdejší ministr práce za ČSSD Škromach na dotaz ČTK, zda o prezidentské kandidatuře, o které už v minulosti mluvil, stále uvažuje, odpověděl: "Ano. Nic se nezměnilo." Pokud by sociálnědemokratický senátor skutečně kandidoval, mohl by se do souboje o Pražský hrad přihlásit i jeho kolega z horní komory a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS). V minulosti totiž připustil, že pokud by se ve volbě měli utkat jen kandidáti jako Škromach, pak by se pro kandidaturu také rozhodl.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Miloš Zeman , Michal Horáček
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
před 1 hodinou
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
před 2 hodinami
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
včera
Zdravá a o rok starší. Britská princezna Kate je vděčná přírodě
včera
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
včera
Velká záchranná akce v Moravském krasu. V jeskyni se zranil muž
včera
Venus Williamsová se v 45 letech vrací na kurty. Chce hrát Australian Open
včera
Česko nechá prověřit požární riziko v nočních podnicích, oznámil Metnar
včera
Je to vzhůru nohama, říká Kupka na Turkův úmysl žalovat prezidenta
včera
Trump odpovídal na dotaz, zda Američané náhodou neunesou i Putina
včera
Američané operací ve Venezuele dali Evropanům šanci ukázat odvahu
včera
Česko je připraveno přispět do dialogu ohledně Grónska, řekl Macinka
včera
Rulík zveřejnil hokejovou nominaci na olympiádu. Nechybí Červenka nebo Ticháček
včera
Venezuela neměla proti Američanům šanci. Teď ale hrozí peklo na zemi
včera
Zimní počasí úřaduje. Meteorologové slibují novou mrazivou epizodu i další sníh
včera
Babišovi se rýsuje problém. Foldyna z SPD připustil, že nemusí dát vládě důvěru
včera
Na Ústecku se dostaly do oběhu falešné bankovky. Muži hrozí až osm let
včera
Pátrání po pohřešované dívce z jižní Moravy bylo úspěšné. Našla se v zahraničí
včera
Novinky v případu tragického požáru v Crans-Montaně. Jeden člověk je ve vazbě
včera
Trump opět promluvil o "americkém" Grónsku. Nechce Rusko a Čínu za sousedy
Americký prezident Donald Trump vyjádřil názor, že USA musí vlastnit Grónsko, aby Rusku a Číně zabránili v ovládnutí ostrovní země. Naznačil také, že Washington je připraven dosáhnout svého prakticky jakýmkoliv způsobem.
Zdroj: Lucie Podzimková