Praha - Poslanci z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zvolení za TOP 09 žádají, aby zvyšování poplatků za autorská práva by mělo podléhat posouzení antimonopolního úřadu. Tento bod chtějí prosadit do novely autorského zákona, kterou projednává Sněmovna.
Poslanci tímto krokem reagují na nedávno ohlášené skokové zvýšení poplatků až o 50 procent, které od příštího roku chystá Ochranný svaz autorský (OSA).
STAN varuje, že zvýšení poplatků citelně zasáhne nejen města a obce, ale i restaurace či hotely. Svaz měst a obcí kvůli tomu chystá na konec září demonstraci před sídlem OSA, obrátil se i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a na ministerstvo kultury, kterému napsal i šéf hnutí a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Postup OSA je podle něj nepřijatelný. Nechápe prý jak je možné, aby v meziročním srovnání mohly sazby narůst o 50 procent.
Podle STAN přitom loňské příjmy autorského svazu byly nejvyšší za dobu jeho existence. Strana proto bude požadovat, aby novelu znovu projednaly sněmovní výbory a aby v nich jeho poslanci svou úpravu mohli probrat. Poslankyně Věra Kovářová zároveň chystá na konec září na téma sazebníků kolektivních správců veřejné slyšení.
„Stížnosti proti OSA podalo podle naší evidence na 180 obcí a měst z celé ČR. Zjistili jsme také, že sazby v řadě jiných států EU jsou dokonce nižší, než které OSA požaduje v ČR," uvedla Kovářová. OSA naopak tvrdí, že autoři hudby v ČR inkasují jedny z nejnižších autorských odměn v Evropě – a to se nezmění ani po plánovaném navýšení.
OSA zdůraznila, že nárůst o 50 procent je maximální a bude platit pouze pro velká města nad 80.000 obyvatel. Sleva pro menší obce se má naopak snížit - a to z 20 procent na 30 procent a z deseti procent na 15 procent.
„Budeme chtít, aby meziroční zvýšení nad určitou úroveň, například nad dvojnásobek inflace zjištěné za poslední tři roky, podléhalo dohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad má dohlížet, aby nikdo nezneužíval dominantní postavení na trhu," vysvětlil poslanec Jan Farský.
Související

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů

Svaz autorů a interpretů vyzval rádia ke hraní české tvorby
OSA (Ochranný svaz autorský) , Starostové a nezávislí (STAN) , ÚOHS
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
včera

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
včera

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
včera

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
včera

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
včera

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
včera

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
včera
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Zdroj: Libor Novák