Svaz autorů a interpretů vyzval rádia ke hraní české tvorby

Svaz autorů a interpretů (SAI) vyzval rádia, aby hrála více písně českých autorů a interpretů. Svaz žádá, aby v době omezení kvůli pandemii rádia změnila playlisty ve prospěch české tvorby. SAI se tak připojil k výzvě vydavatelských firem sdružených v České národní skupině Mezinárodní federace hudebního průmyslu a Platformě nezávislých vydavatelů.

"V současné době, kdy některá rádia hrají třeba jen deset až 15 procent české tvorby, odchází díky tomu neúměrně velké procento odměn do zahraničí. Teď máme možnost to změnit a podpořit naši domácí scénu. Hudební průmysl a celá kultura jsou jednou z nejohroženějších oblastí v současné době karantény, která znamená nejen stop na tři měsíce, ale na mnohem delší období, kdy se nebude moci koncertovat, ani nahrávat a tvořit," píše SAI.

Podle SAI například Český rozhlas (ČRo) Radiožurnál nasazuje 80 procent zahraniční hudby. Mluvčí Jiří Hošna již dříve sdělil, že ČRo vždy výrazně podporoval a podporuje českou hudbu ve všech svých stanicích. "Regionální stanice ČRo mají ve svém vysílání až 75 procentní podíl české hudby a například stanice Dvojka setrvale hraje nejméně polovinu českých písniček," uvedl.

Nejposlouchanější rádio Impuls má podíl české hudby ve vysílání kolem 65 procent a podle mluvčí Kateřiny Zittové dává prostor českým interpretům v živých koncertech s názvem Živááááky Rádia Impuls.

SAI upozornil, že hudebníci a interpreti dávají práci dalším profesím, jako jsou vydavatelé, producenti, manažeři, nahrávací studia, promotéři, kulturní domy, pronajímatelé zvukové a vizuální techniky, zvukaři, osvětlovači, reklamní agentury, prodejci vstupenek, ale také prodejci nápojů, stánkaři, restaurace a hotely.

"Těchto profesí je víc než 100 a jsou všechny přímo či nepřímo napojeny na úspěšné turné, festival, videoklip, nebo samostatný koncert interpreta. Zrovna tak státní a městské kasy získávají velké peníze z koncertů, z parkovného a služeb, které je pro návštěvníky větších akcí nutné zajistit," napsal svaz.

Cílem SAI je zlepšovat podmínky pro tvorbu, chránit vytvořená díla a zlepšovat povědomí veřejnosti o hudebních právech a ochraně duševního vlastnictví. U jeho založení v roce 1990 stáli Zdeněk Rytíř, Ladislav Kantor, Michal Horáček, Antonín Matzner, Václav Neckář, Petra Janů a mnoho dalších muzikantů. Prvním předsedou byl zvolen Michael Kocáb. Během 30 let SAI zastupoval profesionální hudebníky, autory a interprety a byl spoluzakladatelem společnosti Intergram a spolupracovníkem Ochranného svazu autorského (OSA).

Související

Věra Jourová

EU by mohla pomoci zřídit rádio, které bude vysílat do Ruska, naznačila Jourová

Do Ruska by z některé z blízkých zemí Evropské unie mohla šířit objektivní a pravdivé informace nová rozhlasová stanice. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se v současnosti snaží vznik rádia zorganizovat. EU by podle ní měla dělat více, aby se úspěšně vyrovnala s dezinformacemi a propagandou šířenými z Moskvy v rámci ruské agrese na Ukrajině.

Více souvisejících

rádio Hudba OSA (Ochranný svaz autorský) Svaz autorů a interpretů (SAI) Český rozhlas

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy