Předvolební klip s Hollanem a Ferim budí velké vášně. Je to rasistické, zuří lidé

Brno – Do krajských voleb zbývá jen několik málo dní, volební kampaň vrcholí a strany se na poslední chvíli snaží přesvědčit nerozhodnuté voliče, že právě oni si zaslouží jejich hlasy. Velký poprask na sociálních sítích vyvolalo video, ve kterém vystupují brněnští politici za TOP 09 a Žít Brno.

Klip začíná záběrem na brněnského zastupitele hnutí Žít Brno Matěje Hollana, který ve vaně plné pěny koupe teplického politika Dominika Feriho (TOP 09). Do koupelny vpadne někdejší brněnský zastupitel, starosta Židlochovic a lídr jihomoravské kandidátky TOP 09 s podporou starostů a Žít Brno Jan Vitula.

„Vadí vám špína v politice?" ptá se Vitula. „Ano, to mi vadí," odpoví Hollan se sprchovou hadicí v ruce. „Pojďme se té špíny zbavit," vyzve je Vitula a nasadí si žluté gumové rukavice. Spolu s Hollanem pak začnou Feriho drhnout, až se mladý politik s tmavší pletí a typickým afroúčesem změní v „bílého" Michala Doležala, trojku na kandidátce TOP 09, kterého navrhlo Žít Brno. „Vyprali jsme Feriho, vypereme i Haška," dodávají politici na závěr videa s odkazem na současného jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Za dvanáct hodin vidělo vidělo video jen na Facooku více než 200 tisíc lidí. Ne všem se ale líbí. Někteří klip považují za značně rasistický a to i přesto, že má na sobě Hollan rudé tričko s nápisem „Dáváme rasismu červenou kartu". Další srovnávají video s kultovním pořadem Česká soda, konkrétně s reklamou na prací prášek Aríjec. Politici svou inspiraci tímto pořadem netají, video totiž nazvali Moravská soda zve k volbám.

„Člověk se jde jednou za měsíc vykoupat a hned je z toho takovej poprask," posteskl si nad rekcemi na video na Facebooku Feri. „Prát můžete i ve Vašich volebních místnostech. Ať už jste ze Znojemska, Břeclavska, Vyškovska, Hodonínska, Kyjovska, Vyškovska, Blanenska nebo Brněnska," dodal k videu Vitula. „Největší rasistická esa české politiky se spojila, aby vyprala špínu z politiky!" komentoval pak video Hollan.

Související

Více souvisejících

Jihomoravský kraj Jan Vitula Matěj Hollan -

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

Vučić překvapil Srbsko. Končí v čele strany, jako prezident pokračuje

Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany. Nadále ale zůstává hlavou státu. Podle Vučiće je potřeba nový přístup ve snaze sjednotit rozdělenou zemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy