Bratislava/Praha/Brusel - Ke včerejšímu úmrtí slovenského exprezidenta Michala Kováče (86) se dnes vyjadřuje řada politiků. Mezi nimi český prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ale také předseda eurokomise Jean-Claude Juncker.
Zeman dnes kondoloval svému slovenskému protějšku Andreji Kiskovi v souvislosti s úmrtím bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Dnešní Evropě chybí osobnosti Kováčova formátu, uvedl český prezident.
Kováč se podle českého prezidenta ujal úřadu v nelehké a nejisté době, kdy si moderní Slovensko hledalo svoji cestu. "Byl nejen moudrým mužem a státníkem, ale především prokázal nesmírné množství odvahy. Dokázal čelit tvrdým osobním útokům, nevolil si snadnější cestu a nevzdával se," napsal Zeman.
"Domnívám se, že dnešní Evropě chybí osobnosti jeho formátu. Velmi bych si proto přál, aby se pan prezident stal vzorem pro mladou generaci, a věřím, že jeho odkaz bude nadále přežívat v srdcích slovenských občanů," uvedl český prezident v kondolenci.
Psali jsme: Média chválí exprezidenta Kováče (†86): Našel odvahu říct mečiarovské mašinerii ne Slovensko truchlí: Zemřel exprezident Michal Kováč, bylo mu 86 letSobotka jménem vlády vyjádřil hlubokou lítost nad Kováčovým úmrtím a kondoloval slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, slovenským občanům a Kováčově rodině. "Byl státníkem, který na počátku slovenské samostatnosti zasvětil prakticky celé své prezidentství boji za rozvoj demokracie a svobody, včetně fungování moderního slovenského státu," napsal předseda české vlády. Kováč se podle něj také zasloužil o rozvíjení nadstandardních vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem.
"Bude vždy připomínán pro kvality, které vnesl do veřejného života: morální integritu, občanské zaujetí a politickou angažovanost," uvedl dnes Juncker v prohlášení pro média. "Provedl svou zemi nelehkými časy a jeho odvážná obrana demokracie a vlády práva pomohla Slovenku znovu nalézt evropskou cestu," míní Juncker.
Související
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova syna
Michal Kováč , Miloš Zeman , Slovensko
Aktuálně se děje
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
včera
Lidé se vrací k Měsíci. Mise Artemis II úspěšně odstartovala
včera
Počasí čeká o velikonočních svátcích výrazné oteplení
1. dubna 2026 21:07
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
1. dubna 2026 19:38
Szijjártó se ostře pustil do prezidenta Pavla. Vytáhl komunistickou minulost
Diplomatické napětí mezi Prahou a Budapeští dosáhlo nového bodu mrazu. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ostře zaútočil na českého prezidenta Petra Pavla poté, co hlava českého státu kritizovala maďarské aktivity v rámci Evropské unie. Szijjártó neváhal vytáhnout kartu komunistické minulosti a prohlásil, že nebýt sametové revoluce, byl by dnes Petr Pavel špionem komunistického Československa v západní Evropě.
Zdroj: Libor Novák