Zeman a Klaus přijeli pozdě na Kováčův pohřeb, Hrad pochybení odmítá

Praha - Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem dorazila na Bratislavský hrad, kde se dnes konal státní pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, se zpožděním až na závěr kondolencí a rakvi se podle portálu sme.sk poklonila na nádvoří. Pražský hrad ale pochybení odmítá. Kováč zemřel minulý týden na selhání srdce, bylo mu 86 let.

„O žádném pochybení mi není nic známo, věc komunikovaly protokoly obou zemí," uvedl Ovčáček. Doplnil, že Zeman se poklonil před rakví ještě na Bratislavském hradě a zúčastnil se i dalších částí Kováčova státního pohřbu.

Později dodal, že čas příjezdu na hrad byl stanoven po dohodě se slovenskou stranou. Podle časového harmonogramu předem oznámeného slovenskou prezidentskou kanceláří, který ale během samotného ceremoniálu nebyl přesně dodržen, měly zahraniční delegace kondolovat Kováčově rodině v 11:30.

Jiné zahraniční delegace přišly do sálu již dříve, například polská před 11:00. Kolem 11:30 dorazil slovenský premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska, který měl podle protokolu přistoupit k rakvi jako poslední. Česká delegace, ve které byl i Václav Klaus, dorazila na Bratislavský hrad podle zjištění ČTK krátce po 11:40 v době, kdy už kondolence v hradním sále skončily.

„Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy," vysvětlil zdržení brzy odpoledne v textové zprávě ČTK Ovčáček. To ale zpochybnila vyjádření bratislavského letiště a českého Řízení letového provozu (ŘLP).

„Všechny lety byly vybavovány podle letových plánů. Nezaznamenali jsme žádné nestandardní povětrnostní podmínky," uvedla mluvčí bratislavského letiště M.R. Štefánika Veronika Ševčíková. „Z hlediska počasí nemáme hlášeno nic mimořádného jak na Letišti Praha, tak v celém českém vzdušném prostoru," řekl ČTK mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Později Ovčáček uvedl, že cesta na Bratislavský hrad odpovídala domluvě se slovenskou stranou. „Přílet byl naplánován na 11:15, odjezd z letiště na 11:20 a příjezd na Bratislavský hrad v 11:35. Vše samozřejmě po dohodě se slovenskou stranou," napsal mluvčí Hradu v textové zprávě. 

Související

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.

Více souvisejících

Miloš Zeman Slovensko Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený

Íránská armáda v sobotu oznámila, že pokračuje v kontrole Hormuzského průlivu. Světová média tak informují o opětovném uzavření klíčového místa světové námořní dopravy. Teherán se rozhodl reagovat na fakt, že pokračuje americká námořní blokáda. 

včera

Tomáš Chorý

Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas

Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.

včera

včera

včera

Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán

Hormuzský průliv nemusí zůstat otevřený, varoval Teherán ústy předsedy parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa. Amerického prezidenta zároveň obvinil z několika lživých tvrzení, která podle Ghalibafa nepřinesou úspěch v diplomatických jednáních. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy