Czernin a Cienciala se stali senátory, uspěl i autor populárních večerníčků Chaloupek

Praha - Novým senátorem za volební obvod 37 - Jičín se stal Tomáš Czernin (54), člen TOP 09. Před šesti lety skončil ve stejném volebním obvodu na třetím místě. V horní komoře také nově zasedne Jiří Cienciala (66), nestraník za Občané spolu - Nezávislí).

Tomáš Czernin je příslušník vinořské větve bývalého šlechtického rodu Czerninů, lesník a zemědělec. Od roku 1992 se věnuje správě zrestituovaného rodinného majetku v Dymokurech na Nymbursku.

Začínal jako projektant v Pražském projektovém ústavu, poté působil jako projektant v Rakousku. V letech 1998 až 2002 byl v Dymokurech zástupcem starosty jako nestraník za KDU-ČSL. Je členem Suverénního řádu Maltézských rytířů a osobně se účastní na charitativním díle tohoto řádu.

Celým jménem Tomáš Zachariáš Josef Maria Děpolt Rudolf Kazimír Hostislav Czernin se narodil 4. března 1962 v Plzni. Vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze.

Psali jsme: Škromach v Senátu končí. Žokej Váňa a hokejista Šlégr propadli  

Cienciala je vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Jiřího Rusnoka. Většinu své kariéry spojil s Třineckými železárnami, byl mimo jiné vedoucím oddělení robotiky (1987 až 1991), ředitelem pro vývoj a obchod ve strojírenské divizi (1991 až 1997) a nakonec generální ředitelem společnosti (1997 až 2011). Po odchodu z čela firmy působil v její dozorčí radě.

Je považován za schopného manažera, v roce 2008 například vyhrál anketu Manažer roku. Vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě, na škole také externě vyučoval. Před nástupem do Rusnokovy vlády se k pedagogické činnosti vrátil, byl rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě (od 2015 Vysoká škola podnikání a práva). Cienciala pochází z polské menšiny, kromě češtiny a polštiny ovládá i angličtinu.

Vítězem voleb do Senátu ve volebním obvodu č. 7 - Plzeň - město se stal Václav Chaloupek (67), režisér, scenárista a publicista, ochránce přírody a člen plzeňského zastupitelstva za hnutí Občané patrioti.

Plzeňský rodák vystudoval Pedagogickou fakultu a poté pracoval jako učitel kreslení na základní škole. V roce 1989 se stal redaktorem plzeňské redakce Československé televize (nyní Česká televize), pro kterou natočil stovky reportáží. Širokou popularitu si získal jako režisér a scenárista večerníčkových příběhů se živými zvířaty (například Tuláček, Méďové, Pruhovaní kamarádi, Vydrýsek, Kluci ze zámku, Madla a Ťap, Bráškové) a dokumentárními filmy (Kouzlo Afriky, Minuta z přírody).

Související

Volby do Poslanecké sněmovny

Svět se vysmál Česku: Ruské vměšování uspělo jen u vás, jinde propadlo

Moskva - Ruské vměšování do voleb jiných států bylo jedním z nejžhavějších témat roku 2017 a dá se očekávat, že zvláště z americké strany mu bude věnována velká pozornost i v roce 2018. List The Washington Post se podíval na dřívější i současné příklady ruských snah ovlivnit volby jiných států ve svůj prospěch a došel k názoru, že ve většině případů se jednalo o vcelku zbytečnou snahu.

Více souvisejících

Volby 2016 Senát ČR Jiří Cienciala

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

včera

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

včera

Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy