Proč bývalí Obamovi voliči dali hlasy Trumpovi? Nová studie nabízí překvapivou odpověď

Vítězství amerického magnáta Donalda Trumpa v prezidentské volbě v roce 2016 bylo šokujícím překvapením. Badatele zvláště zaujal přechod voličů předchozího a prakticky ve všech věcech naprosto odlišného Trumpova předchůdce v úřadu, Baracka Obamy směrem k jeho ostrému kritikovi a nástupci. Nová studie nyní přichází s vysvětlením, proč se tak stalo.

Americké prezidentské volby rozhodl velmi těsný počet hlasů – 40 000. Podle odhadů okolo 6,7 až 9,2 miliónů bývalých voličů Obamy se rozhodlo hodit hlas Trumpovi. Podle amerického magazínu Vox lze tedy naprosto jistě říci, že právě tento přesun byl tím, co stálo Trumpovu protivnici ve volbách, Hilary Clintonovou, její většiny průzkumy předpokládané vítězství.

Trumpův úspěch je přičítán jeho schopnosti získat hlasy bílého pracujícího muže. Clintonová ztratila většinu v těch oblastech, kde měl Obama největší podporu tohoto segmentu. Tento fakt vzbuzuje přirozenou otázku – jak se mohli bývalí voliči černého prezidenta obrátit k velmi rasisticky působícímu Trumpovi? Podle obvyklé odpovědi to bylo kvůli jejich ekonomické nespokojenosti. Trump je na rozdíl od Clintonové dokázal přesvědčit, že vrátí Americe její ekonomickou velikost.

Podle nové studie nazvané Vote  Switching  in  the  2016  Election:  How  Racial  and  Immigration  Attitudes,  Not  Economics,  Explain  Shifts  in  White  Voting (Voličské přesouvání ve volbách 2016: Jak rasové a přistěhovalecké postoje, ne ekonomika, vysvětlují posuny v bílém hlasováním) připravované pro publikování v Public Opinion Quarterly však na základě výzkumu změn volebních preferencí voličů v letech 2012 a 2016, že mnohem důležitějším důvodem k přestupu k jinému prezidentskému kandidátovi byla otázka rasy a imigrace.   

Rasa a migrace jako dominantní téma dnešní americké politiky

Autoři studie poukazují na zcela ojedinělou skutečnost vysoké mobilizace bílého pracujícího voliče v prezidentských volbách 2016. Tento segment voličstva byl oběma majoritními americkými stranami, Republikány i Demokraty, dlouhodobě opomíjen. Demokraté se spíše soustředili na získání afro-amerického obyvatelstva a amerických Latinoameričanů, zatímco Republikáni zůstávali přes veškeré své pokusy dosáhnout bílé pracující třídy takřka výlučně spojováni s bílou, bohatou elitou. V důsledku toho se bílí pracující muži (i ženy) cítili být odcizeni od politiky a dívali se na ní s velkou nedůvěrou.

Významnou roli v jejich skeptickém postoji hráli i ekonomické faktory. Vlivem globalizace se začali s přicházejícími migranty prát o pracovní místa, která navíc postupně ubývala, jak americké firmy přesunovaly výrobu jinam. Vyvrcholením tohoto pro bílé pracující muže byla ekonomická krize z roku 2008. Podle obvyklého vysvětlení její dopady ovlivnily i volby 2016 a byly důvodem, proč byl zvolen Trump.

Ačkoliv autoři studie přiznávají, že ekonomické ukazatele mají svoji relevanci, co se týče důvodů proč lidé volili Trumpa, jejich výzkum ukázal, že mají jen zanedbatelný význam co se týče celkových důvodů, proč bývalí voliči Obamy z řad bílé pracující třídy dali hlas Trumpovi.

Podle výsledků studie mnohem důležitějším než faktorem se v politickém rozhodování voličů v prezidentských volbách 2016 ukázala být rasová otázka a postoj k imigraci. Výzkumníci zjistili, že bílí pracující, kteří předtím volili Obamu či patřili k nezávislým stranám přecházeli Trumpovi a Republikánům, pokud zastávali konzervativně rasové či protiimigrační postoje. Naopak ti, co vykazovali více umírněnější názory v těchto otázkách, přestupovali k Clintonové a Demokratům.

Podle Vox konzervativnější, protiigrantští voliči mohli v letech 2008 a 2012 cíleně přehlédnout rasový původ Obamy z toho důvodu, že je zajímaly v té době důležitější problémy jako vyřešení ekonomické krize či války v Iráku. V roce 2016 však se politická krajina změnila. Obamovo druhé období bylo ve znamení vzrůstající pozornosti věnované rasovým otázkám, zvláště v kontextu násilí a perzekuce černošské komunity.

Rasa se postupně začala stávat dominantním tématem politického diskurzu a centrálním bodem, kolem které se politické strany začaly orientovat. Prezidentské volby 2016 tento dlouhodobý proces jen dovršily. Jak trefně poznamenává Vox, oba prezidentští kandidáti je v podstatě proměnili v referendum o amerických rasových vztazích. Toto referendum vyhrál Trump, výsledky nastávajících průběžných voleb (middle term election) ukáží, zda-li Američané s jeho rasovou politikou souhlasí. Jisté je, že i ty budou ve znamení odlišných pozic obou politických stran k otázkám rasy a imigrace.

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

Donald Trump Barack Obama Hillary Clintonová Volby 2016 USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 5 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí

Z Číny dorazila do Česka velmi smutná zpráva. V asijské zemi zemřela česká turistka, která se vyrazila podívat na Velkou čínskou zeď. Potvrdilo to ministerstvo zahraničních věcí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy