Svět se vysmál Česku: Ruské vměšování uspělo jen u vás, jinde propadlo

Moskva - Ruské vměšování do voleb jiných států bylo jedním z nejžhavějších témat roku 2017 a dá se očekávat, že zvláště z americké strany mu bude věnována velká pozornost i v roce 2018. List The Washington Post se podíval na dřívější i současné příklady ruských snah ovlivnit volby jiných států ve svůj prospěch a došel k názoru, že ve většině případů se jednalo o vcelku zbytečnou snahu.

Redaktoři listu prozkoumali 27 případů ruského vměšování od roku 1991. Ty se odehrály ve dvou vlnách.  Do roku 2014 se Rusko angažovalo pouze v post-sovětském prostoru. Rusko zde mělo přirozeně zájem na tom, aby si udrželo tyto státy ve své sféře vlivu navzdory tomu, že se Sovětský svaz rozpadl. Podle některých komentátorů Rusko v souladu se svým totalitním dědictvím podporovalo autoritářství v těchto zemích.

Podle The Washington Post však Rusko jednalo především pragmaticky a spíš než podkopání demokracie bylo jeho cílem podpora proruských stran a kandidátů. V některých případech, např. na Ukrajině v roce 1994, Rusko de facto pomáhalo vytvářet pluralitní politické prostředí tím, že podkopávalo moc protiruských autokratů.

Podle analýzy listu to byla prakticky jen Ukrajina, kde toto strategické vměšování přineslo Rusku ovoce. Jen v tomto případě existují přesvědčivé důkazy, že bez ruské intervence by mohly dopadnout volby jinak a proti zájmům Ruska. V roce 1994 poskytla ruská televize významný mediální prostor proruskému kandidátovi na prezidenta, který by mu jinak chyběl. Celkově se jen ve čtyřech z jedenácti případů intervence dopadly ve prospěch Ruska.

Druhou vlnu vměšování Rusko nastartovalo v roce 2014 a tentokráte se neomezovalo pouze na post-sovětské státy, ale rozšířilo své aktivity i do západních států. Stohy papíru byly napsány o tom, jak Rusko přispívalo k posilování krajně pravicových stran a politiků – např. francouzská Národní fronta a její předsedkyně a neúspěšná kandidátka na prezidentku Marine Le Penová. Taktéž se široce diskutovalo o dezinformačních kampaních a kybernetických útocích v USA, Francii, Německu či Nizozemsku. List též uvádí případ pokusu o převrat v roce 2016 v Černé hoře, ve kterém podle černohorské prokuratury mělo mít Rusko prsty a který měl zřejmě zabránit vstupu země do NATO.

Jako u předchozí vlny, i v případě této The Washington Post dospívá k názoru, že většina ruských aktivit nevedla k požadovanému výsledku. Z 16 voleb, které se Rusko pokoušelo ovlivnit od roku 2015, jen Brexit a volby v ČR vedly k výsledku, kterého chtěli Rusové dosáhnout, uvádí list. V sedmi případech výsledky jen částečně reflektovaly přání a zájmy Ruska. Např. ve Francii se podařilo proruské Le Penové a její Národní frontě získat nevídanou podporu, nestačilo to ale na vítězství v prezidentských i parlamentních volbách. V USA zase se podařilo vyšachovat v Kremlem nenáviděnou a obávanou Hilary Clintonovou, nicméně sankce proti Rusku zůstávaly v platnosti. Dalšími volbami s takto částečnými výsledky byly volby v Rakousku, Německu, Nizozemsku a Bulharsku.

Ačkoliv se zdá, že vlastně Rusko dokázalo být poměrně úspěšné, když v devíti případech z 16 volby dopadly alespoň částečně podle jeho přání, The Washington Post upozorňuje na nutnost vnímat tyto volby v širším kontextu. I  v těchto „úspěšných“ případech proměna politické krajiny a rozbití statutu quo bylo způsobena významnějšími vnitřními a vnějšími faktory jako je dlouhotrvající a kulminující nespokojenost s tradičními politickými stranami či hrozba migrační krize. List podotýká, že ačkoliv Rusko bylo aktivní ve vytváření dezinformačních kampaních v amerických volbách, uskutečnilo jich mnohem méně než domácí a jiné mezinárodní zdroje.

Navíc, v některých případech zprvu pro ruské zájmy příznivý výsledek se změnil na méně příznivý, případně se ukázal jako nemající prakticky žádný významný dopad. Např. ruská dezinformační kampaň napomohla v nezávazném referendu k odmítnutí dohody o přidružení Ukrajiny do EU. Holandský parlament však ignoroval výsledky a přijal dohodu o přidružení.

Ačkoliv tedy Rusko se od roku 2014 snažilo více zasahovat do politického chodu v okolních státech, jeho vměšování mu nepřineslo příliš velký užitek. Spíše se v některých případech obrátila tato snaha proti němu a možná i úplně zbytečně mu zkomplikovalo život. Hilary Clintonová by možná nevyhrála i bez ruského vměšování. Rusko svými aktivitami akorát posílilo ty vůči němu nepřátelské hlasy, které volaly po zpřísnění sankcí. Ruské intervence tak můžou v konečném důsledku být v rozporu s zájmy Ruska, poukazuje list.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území

Západní spojenci v rámci NATO připravují přelomovou změnu ve své obranné strategii. Pokud by Rusko v příštích letech zaútočilo na členský stát aliance, NATO podle nové koncepce plánuje nejen okamžitou obranu, ale i protiútoky přímo na ruském území. O plánech hovořili evropští představitelé na bezpečnostní konferenci GLOBSEC a očekává se, že nové cíle budou schváleny na nadcházejícím summitu NATO.

Více souvisejících

Rusko Volby volby 2017 Volby 2016

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy