Praha – Oslavy letošního 28. října byly poměrně bouřlivé a veřejností i médii hojně sledované. Zatímco se na Hradě předávala vyznamenání, na Staroměstském náměstí probíhala jakási protiakce za účasti řady známých osobností a tisíců občanů. Podle poslance ČSSD Jaroslava Foldyny (ČSSD) šlo o pouze o snahu zviditelnit se.
Senátor za Starosty a nezávislé Jiří Šesták slavil na Staroměstském náměstí. Tato akce, stejně jako další protesty a prohlášení, jsou podle něj pochopitelnou reakcí na chování prezidenta Miloše Zemana. Připouští, že Hrad má právo uplatňovat své názory, na druhou stranu ale poukazuje, že existuje jakási lidská slušnost.
„Existuje pravdomluvnost, vědomí, že když zastávám určitý úřad, tak mám být vzorem pro ostatní. Protože se tomu neděje, tak nervozita ve společnosti vzrůstá a společnost na toto chování reaguje," uvedl Šesták v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu. Podle Foldyny, který se účastnil akce na Hradě, hrají v tomto dění a protestech velkou roli česká média. „Česká veřejnoprávní televize umožňuje kritikům Miloše Zemana vystupovat, ale neumožňuje vystupovat mlčící většině," kritizuje ČT.
Senátor však trvá na tom, že postava prezidenta společnost rozděluje už delší dobu. „Jedna z jeho ústavních funkcí je být moderátorem ve společnosti. Tuto funkci pan prezident neplní. Někdy je tomu spíše naopak," myslí si senátor Jiří Šesták. S tím ale Foldyna absolutně nesouhlasí, navíc je to prý naprosto irelevantní důvod k protestům. „Prezident svoje pravomoci nijak nepřekročil. Podle mě byla akce na Staroměstském náměstím pouhou taškařicí pánů, kteří se akorát chtějí zviditelnit," rýpnul si do těch, kteří zorganizovali protiakci na Staroměstském náměstí.
Šesták i jeho kolegové ze Senátu kritizují například zahraničněpolitické kontakty prezidenta republiky. Prohlášení čtyř nejvyšších představitelů států podle něj vzniklo pod nátlakem, on sám ho považuje za nepřípustné. „Znevěrohodňuje nás to v očích našich západních partnerů a postupně nás to táhne na východ," myslí si. „Musíme se bránit jakékoliv servilitě. Máme s tím velmi špatné historické zkušenosti. Musíme být důstojný a sebevědomý národ a musíme si tuto důstojnost bránit," dodává.
Poslanec Foldyna na tomto chování nic špatného nevidí. Víc mu vadí vystupování současných kritiků prezidenta z řad umělců. „Myslím si, že nás nikdo nikam neposouvá. Možná se někam posouváme ve své mysli. Jsem překvapený, když vystupuje někdo, jako je pan Bartoška. Ten má hezký hlas, měl by vystupovat na Karlovarském festivalu a neměl by se tady ztrapňovat," nebral si servítky politik. Jasno má i v tom, na čí straně je pravda ve sporu o dalajlámu a vyznamenání pro Jiřího Bradyho. „Panu Hermanovi věřím asi jako pohádkám Boženy Němcové," dodal.
Související
Babišovi se rýsuje problém. Foldyna z SPD připustil, že nemusí dát vládě důvěru
ANKETA: Jak dál s válkou na východě? Politici se přou o pomoc Ukrajině i o to, kdy mluvit s Ruskem
Jaroslav Foldyna , Miloš Zeman , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 53 minutami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 1 hodinou
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 2 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 3 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 3 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 5 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 5 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 6 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 7 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 8 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 9 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 9 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 10 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 18 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 18 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
Maďarsko prožilo historický zvrat, který definitivně ukončil dlouholetou éru Viktora Orbána. Podle aktuálních výsledků zvítězila opoziční strana Tisza s tak drtivým náskokem, že v parlamentu získá ústavní dvoutřetinovou většinu. Lídr vítězné strany Péter Magyar vystoupil se zásadním projevem na budapešťském náměstí Batthyány, kde ho vítaly tisíce nadšených příznivců.
Zdroj: Libor Novák