Praha - Premiér Bohuslav Sobotka bude hodnotit práci ve vládě se všemi členy kabinetu, nejen s ministry za ČSSD, jak avizoval dříve. U resortů sociální demokracie nastanou změny, které chce předseda vlády a strany Sobotka oznámit napřed prezidentovi, současně se jmény náhradníků. Novinářům to řekl po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
Sobotka by si uměl představit změny i u ministerstev vedených ANO a KDU-ČSL, připomněl ale koaliční smlouvu, podle níž takový krok závisí i na předsedech koaličních stran.
Změnu ministrů sociální demokracie oznámil Sobotka v pátečním dopise členům strany. Někteří ministři jsou podle něj unaveni, a proto potřebují vystřídat. Ke zvážení změn ve vládě vyzval i koaliční partnery, ale předsedové ANO a KDU-ČSL úvahy o střídání v čele svých resortů odmítli. Od nového složení kabinetu si Sobotka podle dopisu straníkům slibuje dynamičtější práci.
Zeman o víkendu řekl, že by měl skončit ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), protože poškodil zájmy ČR. Prezident tím narážel na Hermanovu schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. "Kdyby tady nebyla koaliční smlouva, omezení v rámci fungování vládní koalice, tak bych si určitě dokázal představit konkrétní kandidáty na výměnu z řad koaličních ministrů," řekl Sobotka. Připomněl ale, že podle koaliční dohody musí změny učinit v součinnosti s předsedou strany, která ministra navrhla.
Jednání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem či šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem na toto téma ale iniciovat nechce, protože mu své názory už předběžně sdělili. "Platí, že budu mluvit s panem Hermanem i dalšími zástupci koaličních stran, které jsou ve vládě," uvedl Sobotka.
Premiér se nedomnívá, že by se měl ohledně změn dostat do konfliktu s prezidentem, i proto s ním některé možnosti dnes konzultoval. Poslední tři roky podle něj byly vztahy se Zemanem korektní. Spekulace o konkrétních změnách nechtěl komentovat, počítá s tím, že je oznámí Zemanovi na příští schůzce. "Byl bych skutečně rád vzhledem k ústavní roli prezidenta, aby to byl prezident, který ode mne nejprve obdrží konkrétní návrh, včetně kompletního návrhu nových členů vlády," řekl dnes Sobotka novinářům.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Vláda ČR , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 47 minutami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 1 hodinou
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 3 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
20. června 2026 20:34
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
20. června 2026 20:33
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
20. června 2026 19:21
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
20. června 2026 18:05
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
Írán oznámil uzavření strategického Hormuzského průlivu a obvinil Spojené státy a Izrael z hrubého porušení nedávno podepsané mírové dohody. Teherán tímto radikálním krokem reaguje na pokračující vojenské operace izraelské armády na území jižního Libanonu. Podle íránského vojenského velení jde o přímou reakci na flagrantní nedodržení slibů ze strany Washingtonu, který měl zajistit klid zbraní ve všech oblastech zasažených širším konfliktem.
Zdroj: Libor Novák