Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na bilanční tiskové konferenci hodnotil vládu. Chválou nešetřil. Kabinet podle něj přinesl Česku politickou i ekonomickou stabilitu. Daří se zvyšovat životní úroveň, rostou mzdy a je nízká nezaměstnanost. Za prioritu pokládá čerpání peněz z eurodotací.
Sobotka vyzdvihl, že se daří zvyšovat průměrné mzdy a že třetí rok za sebou roste i minimální mzda. Zvyšování platů státních zaměstnanců podle něj má inspirovat privátní sektor, aby také pracujícím přidal.
Ocenil také valorizaci důchodů a schválení zvýšení příspěvků na péči. Podle premiéra se daří zajišťovat i sociální stabilitu země.
Podle Sobotky se vláda snaží zvýšit bezpečnost občanů, i když ve světě hrozeb přibývá. Premiér uvedl, že kriminalita v Česku se snížila o deset procent a zvyšují se počty policistů.
Psali jsme: Politici si nadělili vánoční dárek: Opět si zvýšili platyPremiér chce, aby vláda naplno fungovala až do konce. "Chci, aby vládní koalice využila svůj mandát maximálně ve prospěch občanů. Dotáhněme do konce, co už je rozdělané a na čem jsme strávili řadu měsíců," řekl.
Za klíčovou prioritu považuje premiér čerpání evropských fondů. "Rok 2017 rozhodne o tom, jak budeme celkově úspěšní v čerpání. Pro všechny členy vlády, kteří mají evropské fondy, to musí být jednoznačná priorita," uvedl.
Sobotka si přeje také to, aby u klíčových staveb byla po letech přípravných prací vydána stavební povolení. Zmínil úseky D11, D35 či D3. "Rok 2017 by měl být rokem, kdy se kopne do země a začne stavět," uvedl. Prosadit by chtěl i zákon o sociálním bydlení a řešit situaci samoživitelek.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
před 3 hodinami
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
před 4 hodinami
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
před 6 hodinami
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
před 7 hodinami
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
před 8 hodinami
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
před 9 hodinami
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
před 11 hodinami
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
před 12 hodinami
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
před 13 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 15 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 16 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.
Zdroj: Libor Novák