Praha - Prezident Miloš Zeman pro Český rozhlas Plus řekl, že se v ČR pohybuje člověk podezřelý z napojení na islamistické teroristy. Premiér Bohuslav Sobotka ujišťuje, že bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti státu. Další politici Hrad kritizují.
Zeman při debatě zmínil, že se po Česku potlouká člověk z Maghrebu, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Maghrebem bývá označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye.
Sobotka na twitteru napsal, že pokud jde o výrok prezidenta, chtěl by veřejnost uklidnit a ujistit. "Bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti," uvedl. Ministr vnitra Milan Chovanec, který v úterý se Zemanem jednal, novinářům řekl, že Zemanův výrok nechce potvrzovat ani vyvracet. Neexistuje podle něj však žádné vyšší riziko teroristického útoku v ČR.
Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Gabal (KDU-ČSL) uvedl, že musí vycházet z předpokladu, že co řekne Zeman, je pravda. "Takže pokud je to pravda, tak je to obrovská diskreditace vůči našim západním partnerům a zpravodajským službám," řekl ČTK. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.
"Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce," uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti.
Psali jsme: V ČR se pohybuje podezřelý terorista, vyzradil Zeman. Přišla ostrá reakceDaniel Korte (TOP 09), který je členem sněmovního výboru pro bezpečnost, se obává toho, že Zeman není schopen zvážit dopad svých slov. "Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval," řekl.
Další z členek výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) ČTK napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. "Nejen, že se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá," uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.
Mírnější je místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil," řekl ČTK. Hrozbu teroru podle něj hlava státu nezvýšila.
Pro Aktuálně.cz kritizoval Zemanova slova i například bývalý šéf BIS Jiří Růžek. "Pan Zeman je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje," uvedl. Další někdejší šéf BIS Karel Randák prohlášení odsoudil jako šíření poplašné zprávy. "Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," uvedl. Exministr vnitra František Bublan.
"Fakt Vám přijde do éteru pronesená informace o tom, že v Česku se pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy normální? Co tím pan prezident chce dosáhnout? Ohrozit vyšetřování? Vystrašit lidi? Popohnat dotyčného, ať spáchá, co má v plánu co nejdřív? Než ho chytí? O co Vám jde, pane prezidente? Že dosud na našem území k teroristickému činu nedošlo? Že nemůžete vítězoslavně říct „já vám to říkal“? Pane prezidente, jste pro tuhle zemi nebezpečný. Velmi nebezpečný," uvedl na sociálních sítích senátor za zelené a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman , Terorismus v ČR
Aktuálně se děje
před 6 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 6 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák