Praha - Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang dnes se ujal vedení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Dosavadní ředitel instituce Dušan Navrátil se stal vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost a jeho úkolem bude vytvořit Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes oběma při uvedení do funkce poděkoval. NBÚ podle něj musí nadále být profesionální a nezávislý.
Lang, který odstoupil loni na vlastní žádost po 13 letech z čela BIS, by se měl po provedení změn v úřadu na NBÚ věnovat především agendě vydávání bezpečnostních prověrek. "Je důležité, aby NBÚ fungoval zcela profesionálně, nestranně a nezávisle," řekl dnes novinářům Sobotka. Premiér spoléhá na to, že úřad neudělí bezpečnostní prověrku nikomu, kdo by ji mít neměl.
Navrátil podle Sobotky přispěl ke stabilizaci NBÚ a zlepšení jeho pověsti. Nyní bude mít na starost přípravy úřadu, kterým se kybernetická bezpečnost vydělí z dosavadní agendy NBÚ. "Bude mít za úkol podpořit prosazení novely o kybernetické bezpečnosti, na jejímž základě by měl samostatný úřad vzniknout," řekl premiér.
Na základě rozhodnutí vlády z roku 2011 nyní v rámci NBÚ funguje Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB). Centrum, které koordinuje na národní i mezinárodní úrovni spolupráci při předcházení kybernetickým útokům a pomáhá útoky řešit, by se měl po oddělení z NKÚ přeměnit v Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Psali jsme: Špiclování Čechů na internetu? Jen monitoring provozu na webu, ujišťuje šéf zpravodajcůV současnosti NCKB zaměstnává 42 lidí. V budoucnu by mělo v úřadu pracovat 400 lidí, kteří by se měli přesunout do nové budovy v části původních kasáren v Brně - Černých Polích. Další osud úřadu závisí podle Navrátila na Parlamentu. Mohl by vzniknout zhruba od začátku srpna. Na mzdy pro 35 lidí počítá se 30 miliony korun, s dalšími 50 miliony pak na technické vybavení.
Kybernetické útoky na kritickou či jinak důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT v současnosti eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. V úterý o útoku na své e-mailové účty informovalo ministerstvo zahraničí. Podle šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se hackeři dostali do desítek e-mailových schránek. Podle expertů musel útok spáchat jiný stát.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Jiří Lang , NBÚ (Národní bezpečnostní úřad)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
před 2 hodinami
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
před 3 hodinami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 4 hodinami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 6 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Vědci z Cambridgeské univerzity vyvinuli za pomoci umělé inteligence zcela nový typ vakcíny, která by mohla poskytnout ochranu před širokou škálou virů a zabránit vzniku budoucích pandemií. Podle výzkumného týmu je to vůbec poprvé v historii, kdy byla klíčová složka vakcíny kompletně navržena umělou inteligencí a následně otestována na lidech.
Zdroj: Libor Novák