Zeman se chce pomstít Sobotkovi, mohl by rozložit a pokořit ČSSD, varuje poslanec

Praha – Prezident Miloš Zeman se ještě oficiálně nevyjádřil k tomu, zda bude svůj post v příštích volbách obhajovat. Učit by tak měl 10. března, o den dříve chce o svém rozhodnutí informovat některé své příznivce. Média ale už několik dní spekulují, že se o Hrad znovu popere. A myslí si to i sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa.

Seďa na svých stránkách uvádí, že „z politického pohledu je jasné, že pan prezident Miloš Zeman kandidovat bude“. „Jak jsme se dozvěděli z rozhovoru pro Týden v politice, jeho sedm nejbližších spolupracovníků mu to doporučilo. Jakby ne, když z toho mají svůj osobní prospěch a vliv, který rozhodně nechtějí ztratit,“ myslí si poslanec.

Psali jsme: Sázky na prezidentské volby v ČR rostou, lidé tipují i Karla Gotta či Luďka Sobotu Důvěra v Zemana klesá. Jak si stojí vláda a parlament? Nový průzkum  

Zajímavé podle něj je, že rozhodnutí o kandidatuře má oznámit v den, kdy začíná sjezd ČSSD a kdy se bude volit nové vedení strany. Zeman se nechal slyšet, že mezi tím neexistuje žádná spojitost. „Opět zjevně náhoda, i když já na takové náhody nevěřím. Spíše jsem přesvědčen, že to má být další šťouchanec do strany, kterou pan prezident opustil. Zřejmě se předpokládá, že jeho stoupenci a spojenci téma prezidentské volby využijí jako beranidlo vůči jednotě strany navenek. Vždyť není téměř dne, aby prezident či prezidentovi muži nekritizovali současné vedení ČSSD, zejména pak jeho předsedu  Bohuslava Sobotku,“ připomíná Seďa.

Uvádí také, že Zemanovi po lánské schůzce nezbylo než předsedu a vítěze voleb z roku 2013 jmenovat premiérem. „To ovšem neznamená, že jej to nemrzí a že stále netahá za nitky sympatizantů opozice uvnitř sociální demokracie. O čemž svědčí i přátelství s Jiřím Zimolou, lánským to pučistou, či podpora  jeho jihočeské organizace ČSSD, která jako jediná  nenominovala Sobotku na předsedu strany. Pouze slepý nemůže vidět toto spojenectví,“ varuje sociální demokrat.

Psali jsme: Zeman znovu na Hrad? Volby tak budou zajímavější, těší se Sobotka Hradní sedmička doporučila Zemanovi opět kandidovat  

Prezident prý sice potvrzuje, že nemá právo ovlivňovat názory delegátů, otázkou ale podle Sedi je, proč tak veřejně činí. „Přece nemůže vědět, jak by dopadlo tajné hlasování o nominacích. A kde bere pan prezident své přesvědčení, že by byly přesnější informace o rozložení sil uvnitř ČSSD. Je třeba se ptát, kterých že to sil. Prozatím nevím o tom, že by někdo kandidoval na předsedu strany proti tomu současnému.  Nebo snad pan prezident ví něco, co sociálním demokratům zůstává utajeno?“ ptá se.

Psali jsme: Zeman: Sobotkovo znovuzvolení nemusí být v tajné volbě tak jasné Češi nejlépe hodnotí radnice. Zeman si pohoršil, ukazuje průzkum  

Zeman podle jeho mínění bude kandidovat a to z několika ryze osobních důvodů. „Tím prvním může být nedokonaná pomsta vůči současnému předsedovi ČSSD. Je nutno si totiž uvědomit, že prezidentská  kampaň  bude probíhat souběžně s kampaní do poslanecké sněmovny a jedním z nastolených témat bude podpora či nepodpora sociální demokracie právě prezidentu Zemanovi. Tím druhým může být pragmatická spolupráce mezi Hradem a předsedou hnutí ANO 2011, která se projevuje stále častěji.  A Zeman bude ten, kdo bude jmenovat předsedu vlády a vládu samotnou,“ vysvětluje poslanec.

Tím třetím důvodem může být možný návrat Zemana do lůna sociální demokracie. To si podle něj přejí nejen jeho příznivci, ale i on sám. „Pouze se čeká na vhodnou příležitost, aby měl pan prezident svoji hradní stranu, když jeho projekt s SPOZ  nevyšel. A to navzdory silné podpoře právě pana prezidenta.  Ale je také možné, že pan prezident pouze chytře využívá oponenty současného vedení ČSSD k tomu, aby sociální demokraty znovu rozložil a pokořil. Osobně mi to je líto, protože to, co strana v současné době nejvíce potřebuje, je její jednota a aktivita navenek,“ dodává Seďa.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Antonín Seďa ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy