Praha - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jaký mají Češi názor na politickou kulturu z veřejně činných lidí. Nejlépe ze všech lidé podle výsledků hodnotí představitele obecních samospráv.
Celkem 55 procent lidí si myslí, že představitele obecních samospráv mají nejlepší politickou kulturu, opačného názoru je 34 procent dotázaných. Vedle představitelů obecních samospráv u žádné další hodnocené skupiny nepřevážilo kladné hodnocení nad záporným. Nejhůře dopadli politici z TOP 09 a poslanci.
Téměř vyrovnané podíly měli členové ANO, jejichž politickou kulturu příznivě vnímá 41 procent lidí a nepříznivě 47 procent lidí. Představitelé krajských samospráv, politici KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a členové vlády dostali kolem 30 procent kladných hlasů, negativních měli od 40 až 60 procent.
Dobře si podle lidí nevedou ani senátoři, kteří získali 27 procent kladných hlasů a 61 procent negativních. Méně než čtvrtina lidí dobře hodnotila politickou kulturu politiků hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD), ODS a Úsvitu - Národní koalice. Politickou kulturu poslanců považuje za dobrou 19 procent dotázaných, u poslanců TOP 09 je téhož názoru 17 procent lidí.
Podle zjištění CVVM stoupenci politických stran lépe hodnotí politiky ze stran, které sami preferují nebo jsou jim ideologicky a programově blízké. K téměř všem hodnoceným skupinám jsou kritičtější lidé, kteří by nešli volit nebo nepreferují žádnou stranu. Lidé starší 60 let lépe hodnotí sociální demokraty a komunisty, hůře občanské demokraty. Kritičtěji se staví k politikům ČSSD lidé ve věku 30 až 44 let.
V porovnání s loňským průzkumem se o 11 procentních bodů propadlo hodnocení politické kultury vládní ČSSD a o sedm bodů členů vlády. O šest bodů se snížilo pozitivní hodnocení lidovců a o pět bodů členů TOP 09. Mírně si pohoršili i představitelé krajských samospráv a politici ANO. Naopak si mírně polepšili členové ODS a poslanci.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
ANKETA: Zákaz srpu a kladiva? Vládní politici ho vítají jako obranu demokracie, opozice varuje před cenzurou
politici , Poslanecká sněmovna , Senát ČR , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 23 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě