Praha - Do 2. kola prezidentských voleb ve Francii, které proběhne v neděli 7. května, postupují centrista Emmanuel Macron a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Čeští politici vesměs stojí na straně Macrona.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru napsal, že Macron je nadějí pro všechny, kdo mají plné zuby nacionalismu, extremismu a populismu. "Vzestup nacionalismu ve Francii by znamenal velké problémy s fungováním Evropské unie, mohlo by to ohrozit naše pracovní místa, investice, obchod," uvedl premiér.
Ukázalo se, že řada Francouzů odmítá nacionalismus, což je dobrá zpráva, míní Sobotka. "Řada Francouzů chce, aby dál pokračoval projekt evropské spolupráce, řada Francouzů odmítá xenofobii, nesnášenlivost, kterou dlouhodobě prezentuje paní Le Penová, takže je to dobrá zpráva pro Francii, ČR, ale i EU," dodal.
Pro vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) je Macron lepším kandidátem a budoucím prezidentem Francie. "Prohrály tradiční politické strany, takže tendence v Evropě je jasná. Macron je lepší kandidát. Myslím, že ve finále bude prezidentem," řekl Babiš České televizi.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) pak výsledek prvního kola na twitteru označil za šanci pro Francouze, ale i pro Evropu.
Poprvé za šedesát let nepostoupil do druhého kola kandidát ani jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů. Kandidát republikánů François Fillon získal v nedělním prvním kole 19,91 procenta hlasů. Pro socialistu Benoita Hamona hlasovalo dokonce jen 6,35 procenta zúčastněných voličů, což je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.
Jednu příčku před Hamonem a jen těsně za Fillonem se umístil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, pro něhož hlasovalo 19,64 procenta zúčastněných voličů.
Stejně jako na celofrancouzské úrovni se i ve francouzské metropoli nejvíce voličů vyslovilo pro Macrona, když mu dalo hlas 34,8 procent voličů. Druhý skončil v Paříži Fillon (26,4 procenta) a třetí Mélenchon (19,6 procenta). Le Penová dostala v hlavním městě jen pět procent hlasů.
Pokud se ve druhém kole potvrdí dosavadní předvolební průzkumy, měl by Macron posbírat výrazně více voličů. Pokud zvítězí, stane se ve 39 letech nejmladším prezidentem Francie.
Související
Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady
volby ve Francii , Bohuslav Sobotka , Andrej Babiš , Emmanuel Macron , Marine Le Pen , Francie
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 1 hodinou
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 2 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 3 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 5 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 6 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následující tři dny si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od pátku 18. do pondělí 28. září. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma. Informoval o tom Pražský hrad.
Zdroj: Jan Hrabě