Sobotka otevřel Pandořinu skříňku, Babiš může jenom vydělat

KOMENTÁŘ - Premiér Bohuslav Sobotka dnes opět svolal tiskovou konferenci. A znovu by měla být mimořádná. Pokud bude tak mimořádná, jako ta páteční, raději neztrácejte u televizních obrazovek čas. Ať už však Sobotka zvolí jakoukoliv strategii, žádná nebude vítězná.

Premiér Bohuslav Sobotka dnes opět svolal tiskovou konferenci. A znovu by měla být mimořádná. Pokud bude tak mimořádná, jako ta páteční, raději neztrácejte u televizních obrazovek čas. Premiér v pátek pouze suše konstatoval a zopakoval to, co už všichni věděli, ministr financí Andrej Babiš by měl vysvětlit nejasnosti okolo svých podnikatelských aktivit. Kauzy typu Čapí hnízdo a korunové dopisy prý nebudí důvěryhodnost vlády, potažmo Česka. Sobotka žádal od Babiše vysvětlení do konce dubna, pak se prý rozhodne, co dál

Babiš si už balil kufry, paradoxně by mu to pomohlo

Andrej Babiš poskytl údajná vysvětlení, která požadovala ČSSD, nejprve redakci serveru iDnes, následně byl dokument doručen předsedovi poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Premiér a jeho tým si na prostudování Babišova materiálu vzal několik dní. Pokud bychom byli hnidopichové, mohli by jsme podotknout, že už je 2. května a stále se nic neděje. Tak uvidíme, třeba se bude dít na dnešní tiskovce.

S jakým posudkem, či verdiktem, chcete-li, předstoupí Sobotka před novináře? Bude mu vysvětlení od Babiše stačit? A jaké má možnosti?

Pokud Sobotka s vysvětlením ministra financí bude spokojen, což se vzhledem k volbám, které tu budou ani ne za půl roku, čekat nedá, ministra financí a šéfa hnutí ANO zřejmě neodvolá z vlády. I když sám Sobotka nikdy neřekl o odvolání ani slovo, zákulisní šuškání mezi členy ČSSD tuto možnost legitimizovalo. Korunu všemu nasadil sám Babiš, který tento možný scénář přijal a na sociálních sítích se prezentoval jako oběť, která už si balí kufry. Scénář, že Sobotka bude spokojený a ministra neodvolá, by pro ČSSD rozhodně nebyl výhrou.

Je Sobotka "chlap"? 

Předseda strany je nejviditelnějším představitelem strany a programu, pokud by ustoupil, byla by to velká rána. Oponenti Sobotky neustále poukazují na to, že je premiér málo rázný, charismatický a neprůbojný. A toto měl být jeho trumf. Ukáže, že je chlap, „natře“ to Babišovi, uklidní kritické hlasy uvnitř ve straně i kritické hlasy některých voličů. Rezignace na silácké gesto by tak byla jeho velkou prohrou na všech frontách. Zdá se, že pokud by k odvolání nedošlo, nejpravděpodobnější scénář by byl takový, že Sobotka bude uměle udržovat bojovnou rétoriku bez konání činů… To mu však nové hlasy také nepřinese.

A co na to prezident? Všichni si pamatujeme lánskou schůzku

Kdyby náhodou došlo k situaci, že pánové z ČSSD nebudou spokojeni s Babišovým vysvětlením, chtě nechtě budou muset sáhnout k činům. Nejvíce se nabízí preventivní odvolání Babiše z ministerského postu. A kdo na tom vydělá? Sobotka? Opět ne. Vydělá Babiš. Tradiční zkorumpované strany v čele se Sobotkou a Kalouskem ho vyštípaly z vlády! A na to volič slyší. Ano, stále. Babiš je nejpopulárnějším politikem, ANO by vyhrálo volby a Kalouskovi hrozí, že skončí na politickém dnu. Babiš pak zvítězí na vícero frontách – může hrozit odchodem hnutí ANO z vlády, nažene mu to další voličskou přízeň, vylepší svou předvolební kampaň dojemným příběhem mučedníka. Otázkou zůstává, co mu poradí prezident Miloš Zeman, za nímž půjde Babiš na Hrad zítra. Třeba vymyslí důmyslný plán, který Sobotku potopí jednou provždy. Ostatně Zeman se o zdiskreditování premiéra pokusil několikrát. Kdo by si nepamatoval památnou lánskou schůzku.

Bohuslav Sobotka tím, že svolal páteční tiskovku a situaci vyhrotil, pro sebe otevřel pandořinu skříňku. Krok si sice zaslouží pochvalu, byl odvážný, z hlediska politické strategie však zcela nelogický, možná dokonce hloupý. Nechme se překvapit, s čím na dnešní tiskovce vystoupí, možná se totiž hraje o jeho budoucí politickou kariéru….

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka ČSSD Andrej Babiš hnutí ANO Miloš Zeman Vláda ČR demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN

Prudká vlna veder, která v těchto dnech sužuje rozsáhlé oblasti západní Evropy, představuje podle vyjádření Organizace spojených národů brutální připomínku neustále se stupňujících dopadů globální klimatické krize. Prohlášení přichází bezprostředně poté, co Francie a Velká Británie zaznamenaly ve dvou po sobě jdoucích dnech nové teplotní rekordy pro měsíc květen. Neobvykle brzký příchod takto extrémního počasí vyvolal vážné obavy mezi meteorology i politickými představiteli, kteří upozorňují na rostoucí rizika spojená s přehříváním planety.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován

Dohoda, kterou americký prezident Donald Trump uzavřel se svou vlastní administrativou o zřízení takzvaného fondu proti zneužívání úřadů (anti-weaponization fund), představuje nejnovější příklad snahy jeho druhé vlády omezit kontrolní mechanismy prezidentské moci. Tento krok má Trumpovi a jeho spojencům zajistit ochranu před budoucím vyšetřováním ze strany kongresových Demokratů či budoucích vlád. Podle právních expertů a bývalých vládních právníků oslovených CNN Trump systematicky odbourává transparentní pravidla zavedená po aféře Watergate, napadá rozpočtové pravomoci Kongresu a odměňuje své loajální příznivce, kteří čelí obviněním z trestných činů spáchaných v jeho zájmu.

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO

Východ Demokratické republiky Kongo čelí katastrofálnímu střetu smrtícího onemocnění a probíhajícího válečného konfliktu. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že šíření viru ebola v provincii Ituri v současné době předstihuje reakci zdravotníků, k čemuž zásadně přispívají pokračující boje v regionu. Podle jeho vyjádření na sociální síti X nemohou zdravotnické týmy efektivně budovat důvěru v místních komunitách ani izolovat nemocné v situaci, kdy na oblast dopadají bomby. Šéf WHO má do země dorazit ve středu, aby osobně vedl proces zintenzivnění snah o potlačení nákazy.

před 4 hodinami

Posádka mise Artemis II poslala na Zemi nové úchvatné fotky

NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil podrobnosti o robotických modulech, skákajících dronech a vozidlech, které plánuje vyslat na Měsíc v rámci budování trvalé lunární základny. Mezi společnosti vybrané pro konstrukci těchto strojů patří i Blue Origin, vesmírná firma zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, dále společnosti Intuitive Machines a Astrobotic. Spojené státy usilují o to, aby američtí astronauti znovu stanuli na povrchu Měsíce ještě před koncem funkčního období prezidenta Donalda Trumpa v roce 2029.

před 5 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty

Léky, které bylo dosud možné získat výhradně v ordinacích specialistů, budou moci od 1. července předepisovat také praktičtí lékaři. Stovky tisíc pacientů s nemocným srdcem, ledvinami, cukrovkou či dalšími chronickými chorobami tak ušetří čas strávený objížděním odborných ambulancí. Nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která tuto úpravu navrhuje, se v současné době nachází ve fázi připomínkového řízení se zkrácenou sedmidenní lhůtou.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce

Evropská unie v současné době intenzivně zvažuje obnovení diplomatických kontaktů s Moskvou ohledně konfliktu na Ukrajině. Tento krok přichází ve chvíli, kdy americké vyjednávací úsilí zcela uvízlo na mrtvém bodě a Rusko zároveň stupňuje své ničivé letecké údery. Celá záležitost se stane hlavním tématem neformálního setkání evropských ministrů zahraničí na Kypru. Samotná Ukrajina na Evropskou unii naléhá, aby pomohla vyjednat ukončení války, přičemž ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha potvrdil, že Kyjev má velký zájem vnést do celého vyjednávacího procesu novou dynamiku.

před 8 hodinami

Rada míru

Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala

Oficiální finanční fond zřízený Světovou bankou pro Radu míru amerického prezidenta Donalda Trumpa neobdržel doposud žádné prostředky. Tento stav trvá navzdory tomu, že Spojené státy americké spolu s dalšími světovými lídry přislíbily na podporu této iniciativy celkovou částku ve výši 17 miliard dolarů. Informaci přinesl deník Financial Times s odvoláním na čtyři nezávislé zdroje, které jsou s celou záležitostí podrobně obeznámeny. Jeden z těchto zdrojů doslova potvrdil, že na zmíněný účet nebyl vložen ani jeden jediný dolar.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel

Česká muniční iniciativa, která v poslední době pomáhá válkou zmítané Ukrajině, má nový problém. Zmínil ho prezident Petr Pavel. Aniž by je jmenoval, přiznal, že peníze na munici pro Kyjev už neposkytuje několik zemí, které tak dříve činily. 

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli

Poté, co o úterním poledni dali Čechům šanci na lepší umístění Dánové tím, že svůj duel s Norskem poslali do prodloužení, žila naděje, že by skutečně z toho mohlo být konečné druhé místo ve skupině B pro český tým a tím pádem snadnější soupeř. A hlavně také možnost hrát čtvrtfinále ve Fribourgu a necestovat tak do Curychu. Ani jedno se nakonec bohužel nevyplnilo. A to i přesto, že Češi do duelu s obrovským favoritem vstoupili dobře. Po dvou třetinách dokonce vedli 2:1, ale v závěrečné třetí třetině se Kanaďanům povedlo otočit skóre. I když z toho nakonec byla prohra, dá se říct, že Češi odčinili předešlou ostudnou prohru s Norskem.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Lebka svaté Zdislavy, ilustrační fotografie.

Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy

Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. 

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU

Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.

včera

Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie

Smutek v pondělí ochromil Střední školu obchodu, služeb a řemesel v jihočeském Táboře. Dvacetiletý maturant náhle zkolaboval a navzdory velké snaze přivolaných záchranářů zemřel. Případem se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy