Praha - Dosavadních sedm demisí či návrhů na odvolání ministrů podával premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentu Miloši Zemanovi vždy s konkrétním termínem odchodu těchto členů vlády z funkce.
Prezident pak pokaždé návrhům vyhověl. Na twitteru to dnes oznámil mluvčí vlády Martin Ayrer a zveřejnil i kopie demisí a návrhů na odvolání. Při nynějším návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hrad kvůli uvedení termínu zpochybnil platnost návrhu.
Sobotka Hradu podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Podle premiéra jsou příčinou vládní krize Babišovy skandály. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale ústava nepočítá s návrhem konkrétního data odvolání. Hrad proto zpochybňuje platnost návrhu, právní analýzu pro tuto záležitost však k dispozici nemá.
"Dosud celkem sedm změn ve vládě, sedmkrát s datem, sedmkrát ze strany prezidenta Zemana vyhověno," uvedl k tomu Ayrer. V kopiích všech dosavadních návrhů změn ve vládě předkládaných Hradu, které mluvčí kabinetu zveřejnil, jsou uvedeny konkrétní termíny konce daného ministra či ministryně ve funkci. Ayrer již dříve ČTK řekl, že předchozí návrhy Zeman nezpochybňoval.
Dnešek přinesl zvrat do vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že nepodá demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít jen premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu krize, za kterou označil skandály ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na Hrad proto doručil návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Zeman se s ním podrobněji seznámí až po víkendu, rozhodnutí připadá podle Hradu v úvahu až po jeho návratu z Číny 18. května. Hlavu státu za postup při řešení krize kritizuje skupina 27 senátorů.
Sobotka dopoledne řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.
Babiš ČTK řekl, že nevidí důvod k odchodu a premiérův návrh na své odvolání nechá na posouzení prezidentovi. Argumenty premiéra označil Babiš za směšné a postoj předsedy vlády za součást kampaně ČSSD proti němu.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman , demise Sobotkovy vlády (2017)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
před 1 hodinou
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
před 2 hodinami
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
před 2 hodinami
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
před 3 hodinami
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
před 4 hodinami
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
před 4 hodinami
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
před 5 hodinami
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
před 6 hodinami
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
před 6 hodinami
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
před 7 hodinami
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
před 7 hodinami
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
před 8 hodinami
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
před 8 hodinami
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
před 9 hodinami
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
před 10 hodinami
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
před 10 hodinami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 11 hodinami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
před 12 hodinami
Vážná nehoda na D1 u Prahy. Převrátil se kamion, dálnice byla večer uzavřená
před 13 hodinami
Počasí se příští týden citelně oteplí. Naměříme až 10 stupňů
Podle předpovědi počasí ČHMÚ nás příští týden čeká převážně velká oblačnost a postupné oteplování, které uprostřed týdne doprovodí vydatnější srážky.
Zdroj: Libor Novák