Praha - V posledních dnech stouplo napětí mezi sociální demokracií a prezidentem Milošem Zemanem kvůli vládní krizi. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že se se nezúčastní cesty hlavy státu do Číny, kam odlétá ve čtvrtek. Nepojede ani šéf diplomacie Lubomír Zaorálek a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
"Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad," uvedl Chovanec. ČTK později sdělil, že je přesvědčen, že jeho místo je v době vnitropolitické a zřejmě i ústavní krize v Praze. "Mimo jiné i proto, že jsem statutární místopředseda největší koaliční strany," poznamenal. Dodal, že ho zastoupí v Číně náměstek.
"Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad," uvedl Zaorálek. Dodal, že místo něj pojede jeho náměstek Martin Tlapa. Ludvík nejprve ČTK řekl, že svou účast zvažuje. Později na twitteru napsal, že z pracovních a vnitropolitických důvodů neletí.
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) cestu po konzultacích se Sobotkou nezrušil. "Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," sdělil prostřednictvím mluvčí Soni Křítkové.
Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček na zprávy reagoval prohlášením, že jestli má politické pletichaření přednost před zájmy České republiky, je to mimořádné smutné.
Ministři za ANO s účastí v delegaci počítají. "Já jsem měl dlouhodobě naplánováno, že do Číny pojedu pracovat, a ne na výlet. Tyto moje pracovní povinnosti stále platí a s cestou počítám. Nebudu tam řešit žádnou vládní krizi, mám tam několik důležitých jednání," sdělil ČTK ministr dopravy Dan Ťok (ANO).
Program nemění ani ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), řekla ČTK její mluvčí Veronika Vároši. Poznamenala, že během cesty Šlechtová vystoupí na konferenci k Hedvábné stezce a naplánované má i bilaterální setkání s ministrem cestovního ruchu.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Milan Chovanec , Miloslav Ludvík , Čína , Vláda ČR , Lubomír Zaorálek , Jiří Havlíček (ČSSD) , Karla Šlechtová , Dan Ťok (ministr dopravy) , Jiří Ovčáček
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě